- Spännande etagevåning med flexibel planlösning och nästan 5 meter i takhöjd.
- En av få gavellägenheter, fönster i tre väderstreck.
- Platsbyggt loft, vilket möjliggör 3 "sovrum".
- Social och anpassningsbar planlösning.
På Pilvingegatan 89 ligger denna varma 3:a/4:a om 65,5 kvm med en utmärkt planlösning där varje kvadratmeter nyttjas till fullo och som måste upplevas på plats för att ge tillräcklig rättvisa.
På första våningen finns alla sociala ytor samlade; en tydlig matsalsdel i anslutning till ett rymligt vardagsrum med flera möbleringsalternativ.
Givetvis finns en balkong i sydväst med sol från lunch till sen kväll.
En våning upp finns två sovrum som båda rymmer ett komplett sovrumsmöblemang - goda ljusinsläpp med fin vy över grönskan.
Badrummet är helkaklat och utrustat med uttag för tvättmaskin. Invid den möblerbara hallen finns en praktisk klädkammare.
Läget är privat, längst in på trafikfri gata med Bagarmossenskogen intill och fina promenadstråk.
Lägg därtill att det på framsidan finns en lugn innergård med pergola att nyttja.
Föreningen är populär och har en fin gemenskap med kräftskivor, grillningar m.m. Här finns flera gemensamhetsutrymmen, bland annat en gemensam trädgård med grill, nybyggd pergola och möbler som kan användas till privat fest. Det finns även en komplett utrustad tvättstuga och ett teknikrum med möjlighet att låna trädgårdsredskap.
På behagligt gångavstånd finns god närservice och närhet till många bussar samt T-bana, (7 minuter gång till Skarpnäck T-bana, 12 minuter gång till Bagarmossen T-bana). Till Skanstull tar det sen 10 minuter.
Du som uppskattar friluftsliv har mycket att välja på: Nackareservatet med flera sjöar och Flaten med olika badplatser, bl.a.
Området bjuder på mycket såsom Unescos världsarv - Skogskyrkogården, Stockholms största kolonilottsförening, Lilla B:s bageri och Bergholmstorpet med söndagscafé.
Denna lägenhet förbereds just nu till försäljning, välkommen med din intresseanmälan för att ta del av löpande uppdateringar.