Nu har vi nöjet att presentera denna välplanerade och ljusa tvårummare om 75 kvm med balkong i soligt söderläge. Den genomgående planlösningen, tillsammans med stora fönsterpartier, skapar en härlig känsla av rymd och ett fantastiskt ljusinsläpp. Bostaden bjuder på ett stort och inbjudande kök med gott om plats för trevliga middagar med vänner och familj. Vardagsrummet är lättmöblerat och väl tilltaget med plats för både soffmöblemang och ett större matbord, samt utgång till balkongen. Det rymliga sovrummet erbjuder plats för både dubbelsäng och skrivbordshörna, om så önskas. Lägg därtill goda förvaringsmöjligheter och ett helkaklat badrum.
Här bor ni i en välskött förening som äger marken och där flera av de större renoveringarna är genomförda. I föreningen finns ett hobbyrum, gym och relaxavdelning med bastu. Högst upp i huset finns dessutom en stor gemensam takterrass – en fin plats att njuta av tillsammans med vänner och grannar. Under sommarmånaderna kan föreningens gröna och trivsamma innergård nyttjas med lekplats och grillmöjligheter.
Det centrala läget ger bekvämt promenadavstånd till Folkets Park och Möllevångstorget samt S:t Knuts populära nöjes- och kulturliv. Med bra cykelvägar och goda bussförbindelser är det enkelt att ta sig runt i staden. Med cykel eller stadsbuss tar ni er smidigt till Malmö C och Malmö universitet. I närområdet finns dessutom ett trevligt utbud av caféer, restauranger och matbutiker.
Varmt välkommen på visning!