- Högt upp i huset, vån 6 av 7
- Solig balkong
- Vidsträckt utsikt
- Möjlighet till mini-tvåa
Välkommen till en ljus och ovanligt välplanerad etta högst upp i huset, där den fria utsikten och balkongen sätter en tydlig prägel på bostaden. Här blickar du ut över grönska, takåsar och Stockholms siluett, med Globen som ett välbekant inslag i vyn. Kombinationen av höjdläget, de stora fönsterpartierna och den genomgående planlösningen ger bostaden ett fint ljusinsläpp och en luftig känsla.
Planlösningen är genomtänkt med ett rymligt vardagsrum och ett separat matrum som idag används som sovrum. Avskärmning mot sovrummet genom den gedigna skutdörren i original skapar känslan av ett separat sovrum och därmed en möjlig mini-tvåa. Vardagsrummet erbjuder samtidigt gott om plats för både soffgrupp, förvaring och arbetsplats.
Från vardagsrummet nås bostadens balkong – en härlig förlängning av hemmet under årets varmare månader. Här sitter du högt och fritt med utsikt över omgivningarna och stadens siluett. Ett trivsamt läge för morgonkaffet, en stund i solen eller en lugn kväll ovanför stadens brus.
Köket är separat och väl utnyttjat med gott om skåpförvaring och arbetsytor. Den vita inredningen kombineras med kakel ovan arbetsbänken och här finns bland annat spis, ugn, diskmaskin samt kyl och frys. I hallen finns två platsbyggda garderober med överskåp som ger bra förvaringsmöjligheter redan från entrén. Till bostaden hör även ett vindsförråd.
Här bor du med ett svårslaget läge för den som vill kombinera närheten till natur med ett enkelt vardagsliv nära staden. Skärmarbrinks tunnelbana ligger endast ett par minuter bort och Gullmarsplan nås på kort promenadavstånd med tunnelbana, tvärbana och ett stort antal busslinjer. Även Hammarby Sjöstad ligger nära med restauranger, caféer och promenadstråk längs vattnet, samtidigt som Södermalms stadspuls finns inom promenadavstånd.
För den som söker grönska finns fina rekreationsområden i närområdet och vidare mot Nackareservatet, med promenadstråk, löpslingor och natur. I motsatt riktning finns Globenområdet med shopping, restauranger, konserter och evenemang.
Kort sagt ett hem som kombinerar högt och fritt läge, balkong, fin utsikt och en flexibel planlösning – bara några minuter från tunnelbanan och med både natur och stad inom bekvämt räckhåll.