Varmt välkommen till Hövitsmansgatan 4A och denna smakfullt renoverade sekelskiftesbostad om 89 kvm, där tidstypisk charm möter moderna materialval och hög komfort.
Bostaden är belägen på andra våningen och erbjuder en generös takhöjd, härligt ljusinsläpp och en välplanerad planlösning med sociala ytor för såväl vardagsliv som större middagar. Här finns flera vackra sekelskiftesdetaljer bevarade, såsom fungerande kakelugn, stuckaturer, eleganta dubbeldörrar och klassisk fiskbensparkett. Därtill finns en uppskattad balkong i härligt väst.
Fastigheten genomgick 2018 en omfattande renovering, både interiört och exteriört, där stor omsorg lagts på att bevara den ursprungliga karaktären samtidigt som boendet anpassats till dagens krav på komfort och funktion.
Det stilrena mörkgrå köket från Ballingslöv är utrustat med helintegrerade vitvaror och bänkskiva i Carraramarmor med integrerad diskho samt blandare från Tapwell. Badrummet går i samma exklusiva uttryck med vita kakelplattor, golv i Carraramarmor, spotlights och kombinerad tvätt/tork. Som extra guldkant finns dessutom en egen bastu.
Här bor du på ett av Helsingborgs mest centrala lägen med restauranger, shopping, caféer och nöjen inom bekvämt gångavstånd. Helsingborg C nås på cirka tio minuter till fots och erbjuder utmärkta kommunikationer för pendlaren.
Ett hem för dig som söker sekelskiftets själ och karaktär, utan att kompromissa med dagens bekvämligheter.