Välkommen till Lyckotalsvägen 1A – en trivsam och välplanerad enplansvilla med gott om plats för hela familjen. Här erbjuds 153 kvm boarea med hela fem sovrum, generösa sällskapsytor och en stor tomt om hela 983 kvm. Ett hem med fina möjligheter för familjelivet, både inne och ute.
Planlösningen är praktisk och lätt att trivas i, med bostadens alla funktioner samlade på ett och samma plan. De fem sovrummen ger gott om utrymme för familj, gäster eller hemmakontor, medan de generösa sällskapsytorna skapar fina möjligheter för både vardag och umgänge. Bostaden har dessutom två badrum, båda utrustade med dusch, vilket ger en bekväm vardag för den större familjen. Här finns även en separat tvättstuga med egen entré – praktiskt och funktionellt för både vardag och familjeliv.
Till huset hör dessutom ett garage.
Här finns också en stor tomt som ger gott om utrymme för lek, odling, umgänge och avkoppling. Tomtens storlek är en av bostadens stora tillgångar och skapar en härlig känsla av rymd runt huset.
Huset är uppfört 1985 och har genom åren tagits om hand med flera genomförda underhållsåtgärder. Bland annat renoverades dusch/wc 1 omkring år 2000, och 2002 byggdes den tidigare carporten om till bostad samtidigt som ytterligare dusch/wc tillskapades. Krypgrunden försågs med avfuktare 2005 och en ny avfuktare installerades av Anticimex 2025. Elpannan byttes 2009 och taket lades om 2010 med nya betongpannor, papp och läkt. Hängrännorna byttes omkring 2022.
Läget är svårslaget för dig som vill kombinera ett lugnt och naturnära boende med närhet till Göteborg. Öjersjö omges av vacker natur med Kåsjön, Hålsjöområdet, Knipeflågsbergens naturreservat och Delsjön i närheten. Här finns fina möjligheter till bad, promenader, löpning, paddling och andra fritidsaktiviteter. Samtidigt tar du dig enkelt till Göteborg via riksväg 40, och Landvetters flygplats nås på cirka tio minuter.
I närområdet finns förskolor och skolor, och i Öjersjö centrum finns bland annat närbutik, frisör, öppen förskola och distriktssköterska. Allum med sitt stora utbud av butiker och service ligger endast cirka tio minuter bort med bil.