linkedin pixel
Fullskärm
Fullskärm
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa86 + 332 792 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris10 495 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Boyta86
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea33
  • Tomtarea2 792 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 122 035 kr/m²
  • Byggnadsår1957

Beskrivning

Välkommen till ett mycket välplanerat enplanshus om 86 kvm, uppfört 2008, med ett fantastiskt läge och en utsikt som verkligen gör intryck. Här bor du med Återlögafjärden som ständig fond, stora fönsterpartier mot vattnet och flera uteplatser där du kan njuta av den vackra omgivningen från morgonens första ljus till kvällens sista solstrålar.

Huset erbjuder en genomtänkt planlösning där de sociala ytorna och kontakten med vattnet står i centrum. Det rymliga vardagsrummet har stora fönsterpartier som släpper in rikligt med ljus och låter den magiska utsikten bli en naturlig del av hemmet. I anslutning finns köket, vilket skapar en trivsam och lättsam miljö för både vardag och umgänge. Från bostaden nås även det inglasade uterummet – en underbar plats att förlänga sommaren på och njuta av utsikten oavsett väder.

Mot vattnet finns flera uteplatser och altaner, vilket ger möjlighet att alltid hitta en plats i solen eller skuggan. Här kan morgonkaffet avnjutas med fjärden framför sig, medan eftermiddagen och kvällen bjuder på nya vyer och vackra solnedgångar.

En av fastighetens riktiga höjdpunkter är den uppvärmda poolen med intilliggande altan. Här finns gott om plats för att umgås med familj och vänner, sola, bada och njuta av långa sommardagar. Poolområdet blir en naturlig samlingspunkt under årets varmare månader.

Planlösningen är praktisk och väl genomtänkt med två sovrum, vardagsrum, kök samt badrum med dusch och wc. De stora fönsterpartierna och husets placering gör att ljuset och utsikten får ta stor plats i vardagen.

På tomten finns dessutom ett garage om cirka 33 kvm. Ovanför garaget finns ytterligare cirka 33 kvm golvyta, utformad som en härlig loftliknande yta med öppet upp i nock och pentry. Här finns många möjligheter – exempelvis som gästdel, tonårsboende, arbetsplats, hobbyrum eller separat yta för familj och vänner. I garaget finns dessutom toalett och dusch, vilket gör den kompletterande byggnaden mycket användbar.

Det här är ett hem för dig som värdesätter utsikt, vattenkontakt, genomtänkta ytor och ett härligt uteliv. Ett boende där naturen och fjärden hela tiden är närvarande och där årets alla årstider får sin egen charm.

Välkommen till ett hem där utsikten inte bara är något du ser – den är en del av vardagen.


OMRÅDET
Välkommen till Hästskoslingan 19 och Ingaröstrand, en levande skärgårdsidyll där naturen och havet ständigt är närvarande. Här erbjuds en livsstil där du kan starta morgonen med ett svalkande dopp i den fridfulla Björnsjön, eller ta en kort promenad på några hundra meter ner till samfällighetens egen badplats för salta havsbad från fina sandstränder. Nere vid vattnet finns den aktiva båtklubben och en gemensam bastu, perfekt belägen precis vid vattenbrynet för avkopplande kvällar. Gemenskapen i området är stark, vilket inte minst märks under det traditionella midsommarfirandet på ängen intill badplatsen och under trevliga sommarkvällar vid hamnstugans boulebana.

För dig som dras till sjölivet ligger skärgårdens pärlor bara en kort båttur bort. Med motorbåt når du Strömma på fem minuter, där du kan njuta av en god middag på populära Kanalbaren. På en kvart tar du dig till Malma Kvarn för en bit mat, och styr du skutan i 25 minuter lägger du till vid Bullandö Marina, komplett med den klassiska Bullandö Krog och Glassfabriken för familjens yngre medlemmar.

Trots det lugna skärgårdsläget är vardagspusslet enkelt att lägga. Runt knuten går buss 430 som tar dig smidigt in till den moderna terminalen vid Slussen på cirka 40 minuter. Bara fem minuter bort med bil ligger Ingarös knutpunkt, Brunn, som erbjuder en välsorterad matbutik, pizzeria och bensinmack. Här finns också ett flertal bra förskolor samt Brunns skola (F–9).

För den aktiva familjen är läget svårslaget. I Brunn hittar du Ingarö IF:s fina anläggning med konstgräs, gräsplaner och friidrottsytor. Golfentusiasten har nära till Ingarö Golfklubb som stoltserar med två natursköna banor: den vackra Ängsbanan intill Grisslingefjärden och den utmanande, kuperade Skogsbanan. När helgen kommer och utflyktslusten faller på är det bara tio minuters bilresa till Björkviks havsbad, känt för sina magiska klippbad och sandstränder, samt intilliggande Björnö naturreservat med sina vidsträckta och vackra strövområden.

Välkomna på visning!
På G!
Först på Boneo
Ingarö - Ingaröstrand, Värmdö

Hästskoslingan 19

Villa86 + 332 792 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Hästskoslingan 19
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Ingarö - Ingaröstrand, Värmdö

Hästskoslingan 19

Villa86 + 332 792 m² tomt

Mäklare