Välkommen till Venavalla Rättaregården – en väl samlad och tilltalande gård med vackert läge i en sluttning mellan Herrljunga och Vårgårda. Här erbjuds ett lantligt och rofyllt boende med öppna marker, skog, egen damm och en genuin gårdsmiljö, samtidigt som man har bekvämt avstånd till både Herrljunga och Vårgårda.
Gården omfattar totalt cirka 18,7 hektar och erbjuder en fin kombination av bostad, åker- och betesmark samt skog. Gårdscentrum är väl samlat med bostadshus och flera användbara ekonomibyggnader, vilket ger fastigheten många möjligheter för såväl familjen som företagaren, jägaren eller den som vill kombinera sitt boende med en mindre verksamhet.
Bostadshuset ligger fint placerat i gårdsmiljön och omges av en uppvuxen trädgård. Sedan nuvarande ägare förvärvade fastigheten har bostaden utvecklats ytterligare. Hela ovanvåningen har renoverats och ett nytt helkaklat badrum har byggts, vilket ger huset en modernare och mer ombonad känsla samtidigt som den lantliga karaktären har bevarats.
En stor tillgång är gårdens ladugård, uppförd 1966 och omfattande cirka 450 m². Byggnaden har gjuten platta och erbjuder stora, användbara ytor. Här finns goda möjligheter till vidareutveckling efter den nye ägarens behov – exempelvis som lager eller förråd för företagaren, festlokal, loppis eller annan verksamhet. Gården har dessutom maskinhall om cirka 155 m², garage och förrådsutrymmen samt en bra slaktbod med kylrum, något som passar väl ihop med gårdens jakt- och lantbrukskaraktär.
Även marken är en viktig del av fastigheten. Den aktuella skogsanalysen redovisar cirka 7,6 hektar produktiv skogsmark med ett uppskattat virkesförråd om cirka 1 510 m³sk, motsvarande omkring 199 m³sk per hektar. Därutöver finns cirka 5,5 hektar åkermark samt övriga öppna marker.
För den jaktintresserade är gården särskilt intressant. Jakträtten är fri för köparen, och området erbjuder goda jaktmöjligheter. Den egna dammen, som ligger vid fastighetens norra gräns, blir ytterligare ett trevligt inslag i gårdsmiljön och bidrar både till naturupplevelsen och fastighetens karaktär. Det tidigare prospektet bekräftar såväl jakträtten som dammen.
Venavalla Rättaregården passar den som söker mer än bara ett boende på landet. Här finns marken, skogen, jakten och ekonomibyggnaderna för ett aktivt gårdsliv, samtidigt som ladugårdens stora ytor öppnar för företagande, hobby eller andra framtida idéer.
En väl samlad gård med fint läge, renoverad bostad, bra jakt, egen damm och ekonomibyggnader med stora utvecklingsmöjligheter – allt på bekvämt avstånd från både Herrljunga och Vårgårda.