linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet2 rok43 m²

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta43 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1938
  • Våning 3 av 3
  • HissNej
  • Avgift till föreningen2 804 kr/mån

Beskrivning

Högst upp i huset väntar denna fantastiskt fina och välplanerade tvåa om 43 kvm, där varje kvadratmeter är omsorgsfullt tillvaratagen. Bostaden håller genomgående mycket hög standard och präglas av en stilren och harmonisk känsla, med vackert fiskbensparkettgolv, ljusa ytskikt och generösa fönsterpartier. Det fantastiska köket imponerar med mörk träinredning, mörk arbetsbänk och stänkskydd i kombination med ljusa överskåp med ribbat glas. Här finns gott om arbetsyta och förvaring samt komplett maskinell utrustning, vilket gör köket lika funktionellt som elegant. Vardagsrummet är luftigt och lättmöblerat med gott om plats för både soffgrupp och matplats, samtidigt som den härliga balkongen blir en naturlig förlängning av rummet.

Det rofyllda sovrummet rymmer en 160-säng med sängbord och ytterligare möblemang, och erbjuder dessutom en praktisk garderob. Bostadens förvaring är ovanligt generös för storleken, med flera platsbyggda garderober längs hallen som ger gott om plats för kläder och övriga tillhörigheter. Det renoverade badrummet är smakfullt utformat med vitt kakel, mörkt klinkergolv, dusch med glasvägg, handfat med spegelskåp, wc, handdukstork och tvättmaskin. Planlösningen är genomtänkt med en tydlig uppdelning mellan de sociala ytorna och den privata delen. Kombinationen av den höga placeringen, det fina ljusinsläppet, den väl tilltagna förvaringen och de omsorgsfulla materialvalen gör detta till ett hem som verkligen sticker ut. En komplett tvåa i toppskick – redo att bara flytta in och trivas i.

Fastigheten ritades av den välrenommerade HSB-arkitekten Sven Wallander och stod klar mellan 1930 och 1938. Brf Axet är idag en stor, välskött och stabil bostadsrättsförening med över 400 lägenheter fördelade på fem fastigheter och mycket god ekonomi. Föreningen äger marken och har en låg belåning om cirka 2 863kr/kvm, vilket ger en extra trygghet för de boende. För medlemmarna finns många uppskattade faciliteter, såsom gästrum, festlokal, hobbyrum och en stor snickarverkstad med möjlighet till eget skåp. Här finns även bastu, flera tvättstugor samt cykel- och barnvagnsrum. Föreningen erbjuder dessutom flera gröna innergårdar.

Området kring Skanstull erbjuder närhet till såväl shopping, restauranger, motion och grönområden. I populära Ringen Köpcentrum finns butiker, mataffärer samt ett spännande utbud av restauranger i foodcourt Teatern. En kort promenad bort ligger Eriksdalsbadet med simbassänger och utomhusgym. Följer du det fina promenadstråket västerut längst med Årstaviken finner du flertalet badplatser, foodtrucks och boulebanor innan du till slut når Tanto och Hornstull. Smidiga kommunikationer med tunnelbana (grön linje) , flertalet busslinjer och några minuters promenad till pendeltåg vid Stockholm Södra.

Missa inte chansen att förvärva denna pärla i en eftertraktad omgivning.

Visningar

På G!
Först på Boneo
Södermalm Maria, Stockholm

Timotejgatan 8

Lägenhet2 rok43 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Timotejgatan 8
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 4 162 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Södermalm Maria, Stockholm

Timotejgatan 8

Lägenhet2 rok43 m²

Mäklare