linkedin pixel
Fullskärm
Fullskärm
externalLinkIconAlla bilder
Villa8 rok161 + 130 m² 1 220 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris9 995 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum8 rok
  • Boyta161 m²
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea130 m²
  • Tomtarea1 220 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 62 081 kr/m²
  • Byggnadsår1941
  • Dagar på Boneo3 dagar

Beskrivning

Primulavägen 19 är ett hus med en tydlig egen karaktär. Arkitekturen från 1940-talet, den generösa takhöjden och ljuset från de stora fönstren ger en känsla av rymd redan när man stiger in. Här finns vackra ursprungliga drag, men också de bekvämligheter som gör ett större hus enkelt att leva i.
Entréplanet är skapat för umgänge. I det stora vardagsrummet ryms såväl en ordentlig matplats som en generös soffgrupp. Fiskbensparketten, den öppna spisen och fönsterpartierna ger rummet värme och närvaro genom årstiderna. Intill ligger köket, med gott om arbetsytor, förvaring och en köksö där samtalen gärna fortsätter medan middagen förbereds. Från köket öppnar dubbla dörrar mot terrassen under tak.
Planlösningen ger huset en ovanlig bredd. På övre plan finns fyra sovrum och ett allrum som samlar våningen. Källarplanet rymmer ytterligare två sovrum, varav det ena i dag används som TV rum, samt badrum, tvättstuga och goda förvaringsmöjligheter. Den separata entrén ger extra frihet i hur planet används. Här kan familjens behov förändras utan att huset behöver göra det.
Utomhus fortsätter sällskapsytorna. Den takskyddade terrassen löper längs två av husets sidor och ger plats för långa middagar oavsett om kvällen är solig eller regnet kommer förbi. Några steg ned ligger den stora altanen och pergolan. Den plana trädgården har vuxit fram över tid, med fruktträd, gräsytor och grönska som ger både utrymme och avskildhet. Det är en miljö som passar lika väl för en stilla morgon som för en sommarfest med många gäster.
Huset har uppdaterats med omsorg. Bergvärmepumpen och energifönstren med treglas är från 2022, kökets vitvaror från 2021. Tillsammans med renoverade våtrum och utvecklade utemiljöer ger det huset en attraktiv kombination av äldre arkitektur och nutida komfort.
Läget gör vardagen enkel. Mölnlycke centrum, förskola, service och kommunikationer finns nära, samtidigt som Bråtaskogen, Råda Säteri och Rådasjön ger tillgång till natur och rekreation. Här får du lugnet i ett etablerat villaområde och friheten att snabbt nå både Göteborg och resten av regionen.
Detta är ett hem för den som söker mer än många kvadratmeter: ett hus med själ, väl fungerande ytor och plats för livet i olika skeden.

Visningar

Mölnlycke - Solsten, Härryda

Primulavägen 19

Villa8 rok161 + 130 m² 1 220 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Primulavägen 19
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 106 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
Mölnlycke - Solsten, Härryda

Primulavägen 19

Villa8 rok161 + 130 m² 1 220 m² tomt

Mäklare