linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa3 rok97 + 54 m² 1 072 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris2 750 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum3 rok
  • Boyta97 m²
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea54 m²
  • Tomtarea1 072 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 28 351 kr/m²
  • Byggnadsår2008

Beskrivning

Naturnära, lättskött och energieffektivt på Ivö!

Här väntar ett lättskött och modernt boende mitt på Ivö, där naturen finns alldeles runt knuten och tempot är lite lugnare. Villan byggdes 2008 och har sedan dess vårdats väl, med en genomtänkt planlösning och flera fina egenskaper för den som vill ha ett bekymmersfritt hus att trivas i.

Redan i de sociala delarna märks husets härliga rymd. Kök och vardagsrum hänger ihop i en öppen yta där familjen kan vara tillsammans, oavsett om det är en vanlig vardagskväll eller huset fylls av gäster. Kaminen blir en extra mysig punkt när hösten kommer och kvällarna flyttar inomhus. Härifrån kliver du vidare ut i det inglasade uterummet - en plats som snabbt blir en favorit under årets ljusare månader och som låter dig njuta av trädgården även när kvällsluften blivit lite svalare.

Huset är byggt med platta på mark och vattenburen golvvärme i hela bostaden. Luft/vattenvärmepump tillsammans med solceller ger dessutom ett energieffektivt hus med låga löpande kostnader. Invändigt finns även ett helkaklat badrum och en praktisk tvättstuga och överlag är det ett hus som känns enkelt att leva i.

Utanför väntar en rejäl tomt med gott om plats för både vardagsliv och fritid. Här finns både äppelträd och päronträd som sätter lite extra karaktär på trädgården och kanske också bjuder på egen skörd när sensommaren kommer. Det stora garaget rymmer bilen med marginal och lämnar dessutom plats för förvaring, verktyg eller kanske den där hobbyn som behöver lite mer utrymme. Därtill finns ytterligare ett mindre garage/förråd.

Att bo på Ivö är att ha naturen som granne och Ivösjön alldeles intill. Ön bjuder på fina promenad- och vandringsmöjligheter, skog, vatten och ett lugn som är svårt att hitta på fastlandet. Samtidigt tar färjan dig enkelt över till fastlandet när vardagens ärenden väntar. Det är just kombinationen som gör Ivö så speciellt - känslan av att bo lite vid sidan av, utan att vara långt borta.

Varmt välkommen att göra en intresseanmälan via hemsidan!

Följ oss gärna på Instagram på Skandiamaklarna_kristianstad. Där får ni full uppdatering på både aktuella och framtida förmedlingar.
På G!
Först på Boneo
Ivö, Kristianstad

Ärkebiskopens väg 138B

Villa3 rok97 + 54 m² 1 072 m² tomt

Mäklare

Mäklare

AwardBadge
Årets Nykomling 2024
Vinnare av Boneo Awards

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Ärkebiskopens väg 138B
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Ivö, Kristianstad

Ärkebiskopens väg 138B

Villa3 rok97 + 54 m² 1 072 m² tomt

Mäklare

Mäklare

AwardBadge
Årets Nykomling 2024
Vinnare av Boneo Awards