linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet2 rok59,60 m²

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta59,60 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Våning 1 av 3
  • HissNej
  • Avgift till föreningen3 897 kr/mån

Beskrivning

Välkommen till Norra Skjutbanegatan 20A och denna stilfullt renoverade tvåa om 59,6 kvm – ett hem där omfattande renoveringar under 2026 har skapat en modern och genomtänkt helhet. Här kombineras generösa ytor med smakfulla materialval, en separat kontorsdel och en stor inglasad balkong i härligt västerläge.

Den inglasade balkongen blir en naturlig förlängning av bostaden och erbjuder gott om plats för såväl loungemöbler som matgrupp och växter. Västerläget ger fina förutsättningar att njuta av eftermiddags- och kvällssolen, medan inglasningen bidrar till en längre användningssäsong. En härlig plats för allt från morgonkaffet till långa sommarkvällar i goda vänners lag.

Redan i hallen möts du av ett stilrent och ombonat första intryck. Väggarna har målats om och taket har sänkts och försetts med integrerade spotlights, vilket skapar ett behagligt och modernt ljus. I samband med renoveringen har även elcentralen bytts ut.

Vidare erbjuds ett nyrenoverat kök där såväl köksinredning som vitvaror byttes ut under 2026. Här finns goda förutsättningar för vardagens matlagning i en modern och tilltalande miljö. Ny kyl och frys förstärker känslan av ett hem där mycket redan är gjort.

En av bostadens stora fördelar är den separata kontorsdelen som skapats i det tidigare garderobsrummet. Här har nytt golv lagts, väggarna gipsats och målats samt taket sänkts och försetts med spotlights. Resultatet är en avskild arbetsplats som passar utmärkt för hemmakontoret, studier eller kreativa projekt – utan att behöva ta plats från sovrum eller vardagsrum.

Även badrummet har fått ett lyft under 2026 med målade ytor, nytt innertak med spotlights och ny inredning. WC-stolen, som var i gott skick, har behållits.

Sammantaget erbjuds här en rymlig och genomgående uppdaterad tvåa där de stora insatserna redan är gjorda. Med 59,6 välplanerade kvadratmeter, separat kontorsdel och den stora inglasade balkongen i västerläge är detta ett hem som erbjuder mer än den traditionella tvåan.

Haga är ett trivsamt och etablerat bostadsområde med ett bekvämt läge strax utanför centrala Västerås. Här bor du med närhet till såväl vardagens service som grönområden och samtidigt med smidigt avstånd in till city.
I närområdet finns goda möjligheter till rekreation och promenader, samtidigt som skolor, förskolor och service finns på bekvämt avstånd. För den som uppskattar natur och motion erbjuder närliggande Malmabergsskogen fina möjligheter till både promenader och avkoppling.

Läget gör det enkelt att ta sig vidare mot centrala Västerås och stadens breda utbud av shopping, restauranger och nöjen. Haga passar därför utmärkt för dig som vill kombinera ett lugnare bostadsområde med närheten till stadens puls.

På Norra Skjutbanegatan 20A får du helt enkelt ett bekvämt boende med det mesta du behöver inom räckhåll – och Västerås city på smidigt avstånd.

Välkommen till Norra Skjutbanegatan 20A – ett hem att flytta in i och trivas i från första dagen!
På G!
Först på Boneo
Haga, Västerås

Norra Skjutbanegatan 20A

Lägenhet2 rok59,60 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Norra Skjutbanegatan 20A
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 328 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Haga, Västerås

Norra Skjutbanegatan 20A

Lägenhet2 rok59,60 m²

Mäklare