linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Lägenhet3 rok93 m²

Fakta om bostaden

  • Pris1 100 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum3 rok
  • Boyta93 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 11 828 kr/m²
  • Byggnadsår1982
  • Dagar på Boneo1 dag
  • Våning 2 av 2
  • HissNej
  • Avgift till föreningen5 895 kr/mån

Beskrivning

Varmt välkommen till Lergodsvägen 91, en ovanligt rymlig och välplanerad trea om hela 93 kvm med egen entré, generösa sällskapsytor, två väl tilltagna sovrum och en härlig balkong i sydvästläge! Här erbjuds ett boende med många av villans uppskattade kvaliteter, men med bostadsrättens bekvämligheter. Dessutom ingår garageplats i månadsavgiften och du blir en del av en stabil HSB-förening med omfattande underhållsåtgärder genomförda genom åren.

Redan vid den egna entrén möts du av en känsla av avskildhet och självständighet. Här finns ett stort tillhörande förråd som tillsammans med bostadens övriga förvaringsutrymmen skapar utmärkta förutsättningar för en välorganiserad vardag. En trappa upp väntar bostadens huvudsakliga boendeytor, där en välkomnande hall öppnar upp sig mot stort kök och matplats.

Köket imponerar med sin storlek och praktiska U-formade utformning som erbjuder gott om arbetsytor och förvaring. Här finns dessutom en rymlig matplats med plats för ett större matbord där familj och vänner kan samlas. Vidare öppnar det luftiga vardagsrummet upp sig med stora fönsterpartier som låter dagsljuset flöda in och skapar en härlig känsla av rymd. Härifrån nås den sydvästvända balkongen med utsikt över öppna, grönskande ytor, en underbar plats att njuta av eftermiddags- och kvällssolen.

Bostadens två sovrum är placerade på varsin sida om vardagsrummet och erbjuder båda generösa ytor med gott om plats för såväl säng som kompletterande möblemang. Här finns även ett rymligt badrum med fönster som bidrar med naturligt ljusinsläpp. Genomgående präglas bostaden av väl tilltagna rum, en funktionell planlösning och förvaringsmöjligheter utöver det vanliga.

Lägenheten har en äldre standard och är i behov av renovering, men erbjuder samtidigt fantastiska möjligheter för den som vill skapa ett hem helt efter egen smak. Med 93 välplanerade kvadratmeter, stora rum och fina grundförutsättningar finns här alla möjligheter att förverkliga sina bostadsdrömmar och forma ett personligt hem för många år framöver.

En ytterligare fördel är den tillhörande garageplatsen som ingår i månadsavgiften, en uppskattad bekvämlighet som förenklar vardagen. Bostaden tillhör dessutom en stabil HSB-förening som genom åren genomfört omfattande underhållsåtgärder, vilket bidrar till ett attraktivt och väl omhändertaget boende.

Här bor du i ett trivsamt och etablerat område med närhet till grönområden, skolor, förskolor, service och goda kommunikationer.

Lergodsvägen 91 är kort och gott ett boende som erbjuder något utöver det vanliga, 93 kvm, egen entré, garageplats, fantastiska förvaringsmöjligheter och en solig balkong i sydväst. Ett hem med härlig rymd, många kvaliteter och stora möjligheter att sätta sin alldeles egna prägel!

Visningar

Oxie, Malmö

Lergodsvägen 91

Lägenhet3 rok93 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Lergodsvägen 91
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 470 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
Oxie, Malmö

Lergodsvägen 91

Lägenhet3 rok93 m²

Mäklare