linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa132 m² 964 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypVilla
  • Boyta132 m²
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea964 m²
  • Byggnadsår1990

Beskrivning

Välkommen till Hjärterövägen 1 och ett charmigt hem i natursköna Mysingsö, där havet, grönskan och lugnet blir en naturlig del av vardagen!

Här väntar en välplanerad villa om 132 kvm med en spännande planlösning, härliga ljusinsläpp och gott om plats för både familjeliv och umgänge. Bostaden bjuder på generösa sällskapsytor, tre sovrum och en härlig känsla av rymd tack vare de varierande takhöjderna.

Hemmets hjärta är det ljusa vardagsrummet med stora fönsterpartier, värmande eldstad och plats för såväl avkoppling som trevliga middagar med nära och kära. Härifrån nås även en av bostadens uteplatser, där du kan njuta av lugnet i en skyddad och trivsam miljö. Det rymliga köket erbjuder en naturlig samlingsplats med plats för matbord och fin utblick mot omgivningarna.

Den lummiga trädgårdstomten är en riktig tillgång för den som uppskattar livet utomhus. Här samsas grönskande planteringar, fruktträd och flera fina uteplatser som ger möjlighet att följa solen under dagen. Den stenlagda innergården skapar en ombonad miljö för sommarens grillkvällar, medan trädäcket bjuder in till avkopplande stunder i det fria. På tomten finns även ett fristående garage. Solcellerna på hustaket är ytterligare ett uppskattat inslag.

Läget i Mysingsö är något alldeles extra för dig som vill kombinera ett bekvämt boende med närhet till natur och kustliv. Här bor du i ett lugnt och omtyckt villaområde med havet på bekvämt avstånd, fina badmöjligheter och grönområden som lockar till både promenader och utflykter. En härlig boendemiljö där det är lätt att trivas, oavsett årstid.

Varmt välkommen att upptäcka Hjärterövägen 1, ett hem med charm, fina umgängesytor och ett underbart läge nära hav och natur!

Säljaren berättar:
Vi har stortrivts i vårt hus och med att bo på Mysingsö. Här är det tyst och lugnt, utan störande trafik eller andra ljud. Det finns fyra olika badplatser inom ett par hundra meters avstånd, där barnen har badat nästan dagligen under somrarna genom hela sin uppväxt. I viken precis utanför huset har de ofta åkt skridskor på vintrarna, och sommartid ser vi ofta människor som står och metar, så vi antar att det nappar! Tomten är väl insynsskyddad av häckar och träd, samtidigt som vi har utsikt över både den vackra havsviken och vändplatsen, där barn ofta cyklar och leker. Härifrån går även bussen till skolan och OKG, och i närheten finns en fin grillplats. Det är också nära till skogen med flera markerade stigar för promenader och löpning. Skogsmiljön är fantastisk med mossbeklädda stenar och gott om svamp.

Husets unika planlösning med högt i tak inspirerade oss att bygga ett sovloft, som används flitigt när vi har gäster på besök. Trappan upp till loftet är hantverksmässigt tillverkad av en björk från mina föräldrars tomt, vilket gör den lite extra speciell för oss. Planlösningen innebär även att vinden har två nivåer, där den innersta delen är varm och erbjuder goda förvaringsmöjligheter. Enligt husets ursprungliga ritningar finns dessutom möjlighet att skapa ytterligare ett rum i det stora vardagsrummet om behovet skulle uppstå. I vardagsrummet finns också en kakelugn som håller värmen väldigt bra, även efter bara en brasa. Genom att elda kan vi hålla nere uppvärmningskostnaderna, och tillsammans med solcellerna på taket bidrar detta till husets låga driftskostnader.

Något annat vi verkligen uppskattar är alla härliga uteplatser runt huset. Redan tidigt på våren kan vi njuta av solen på den skyddade innergården, som har sol stora delar av dagen. Under högsommaren erbjuder altantaket på baksidan välbehövlig skugga. På den stora altanen, som är försedd med grind, cyklade våra barn tryggt omkring på sina trehjulingar när de var små. Trädgården bjuder även på flera fruktträd som ger härliga skördar, bland annat äppelträd, ett stort plommonträd och två päronträd. Björken i trädgården har dessutom varit en uppskattad plats för barnens trädkoja.

Det här huset och området har gett oss så många fina minnen genom åren, och vi hoppas verkligen att nästa familj kommer att trivas här lika bra som vi har gjort!
På G!
Först på Boneo
Mysingsö, Oskarshamn

Hjärterövägen 1

Villa132 m² 964 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Hjärterövägen 1
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 382 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Mysingsö, Oskarshamn

Hjärterövägen 1

Villa132 m² 964 m² tomt

Mäklare