Välkommen till Cirkelvägen 6 och en underbart hemtrevlig trea om 70 välplanerade kvadratmeter i ett av Gubbängens mysiga och grönskande kvarter! Här bor du bekvämt endast en halv trappa upp i ett attraktivt gavelläge med fönster i tre väderstreck, fantastiskt ljusinsläpp och en härlig västerbalkong med sol från eftermiddagen ända fram till solnedgång. Bostaden ligger i en charmig 40-talsfastighet från 1947 med vacker putsfasad och bjuder på generös takhöjd, fina originaldetaljer och en genomtänkt planlösning som passar familjelivet perfekt. Från både köket och det ena sovrummet blickar du ut mot parkens grönska, samtidigt som förskolan Gullängen ligger alldeles i närheten!
Bostadens naturliga samlingspunkt är det rymliga och ljusa vardagsrummet, där stora fönsterpartier och den generösa takhöjden skapar en luftig och inbjudande atmosfär. Här finns gott om plats för en större soffgrupp och kompletterande möblemang, medan den fina parketten bidrar med värme och karaktär. Från vardagsrummet nås den mysiga västerbalkongen, en underbar förlängning av hemmet med plats för en trivsam sittgrupp och härliga stunder i kvällssolen med utsikt över grönskande omgivningar.
Det separata köket är både praktiskt och charmigt med ljusa skåpluckor, fina träbänkskivor, generösa förvaringsmöjligheter och en naturlig matplats intill fönstret. Här samlas familjen kring middagsbordet med en rogivande utsikt mot parken som extra guldkant på vardagen.
Lägenheten erbjuder två välplanerade sovrum med varsitt tilltalande uttryck. Det större sovrummet har en harmonisk grön färgsättning, plats för dubbelsäng och en generös garderobsvägg med utmärkta förvaringsmöjligheter. Det andra sovrummet är ljust och rymligt med mjukt gula väggar och plats för både säng, skrivbord och lek. Perfekt som barnrum, gästrum eller hemmakontor! Badrummet är ljust och utrustat med dusch, glasväggar, kommod och handdukstork. Den välkomnande hallen erbjuder dessutom goda möjligheter till avhängning och förvaring.
Även fastigheten har flera uppskattade kvaliteter! Den vackra putsfasaden och klassiska 40-talsarkitekturen ger huset en tidlös karaktär, samtidigt som byggnaden har energiklass C och uppvärmning via markvärmepump. Föreningens trevliga gemensamma uteplats erbjuder grill, sittgrupper, växthus och planteringar, med en lekpark alldeles intill. En härlig miljö för både gemenskap och avkoppling!
Gubbängen är ett område att verkligen trivas i, med sin småskaliga charm, lummiga grönska och familjevänliga atmosfär. Förskolan Gullängen ligger alldeles i närheten, liksom skolor, lekplatser och fina grönområden. Här finns även Starrmyrans populära parklek, vackra Skogskyrkogården och fina promenad- och cykelvägar. Gubbängens centrum erbjuder tunnelbana, restauranger, bibliotek och vardagsservice, samtidigt som både Hökarängen, Enskede och Farsta finns inom bekvämt räckhåll.
En alldeles särskild familjetrea där genuin 40-talscharm, generös takhöjd, fantastiskt gavelläge och en solig västerbalkong möter grönskande omgivningar och ett svårslaget familjeläge. Varmt välkommen till Cirkelvägen 6!