linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Lägenhet2 rok65 m²

Fakta om bostaden

  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta65 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Byggnadsår1911
  • Våning 1 av 6
  • HissJa
  • Avgift till föreningen3 865 kr/mån

Beskrivning

Bjurfors Century presenterar nu ett hem utöver det vanliga, beläget i en av Kungshöjds karaktärsfulla sekelskiftesfastigheter på Arsenalsgatan. Här möter fastighetens historiska arkitektur en modern och stilren interiör, där generös takhöjd, arkitektonisk rymd och genomtänkta materialval skapar en bostad med tydlig internationell prägel.

Med egen diskret entré imponerar bostaden redan vid första anblick och direkt innanför ytterdörren slås möts du av bostadens volym och ljus. De höga fönsterpartierna i söderläge låter dagsljuset flöda in och framhäver den öppna, sociala planlösningen. Här möts ena linjer med en påtaglig rymd och matsal och vardagsrum samspelar fint, medan köket lite avskilt upp för trappan ändå blir en självklar del av hemmets sociala mittpunkt. Den svarta färgsättningen, den eleganta bänkskivan i sten och beslag i mässing tillför en sofistikerad karaktär med noga avvägd balans mellan det moderna och det tidlöst exklusiva.

Mot den stillsamma innergården väntar ett generöst sovrum med utmärkta förvaringsmöjligheter och egen utgång till föreningens gemensamma skyddade gård. Här skiftar atmosfären från den öppna sociala atmosfären till en mer avskild och rofylld miljö. I anslutning till sovrummet finns även en väl tilltagen klädkammare som även kan disponeras som hemmakontor. Badrummet är helkaklat och utfört med modern komfort i åtanke, där en kombinerad tvättmaskin och torktumlare förenklar vardagen. Genomgående präglas bostaden av en hög ambitionsnivå, där material, funktion och estetik bildar en väl sammanhållen helhet.

Ett hem där sekelskiftets karaktär möter storstadens internationella uttryck – med en alldeles egen plats i Göteborgs historia.
Högt över stadens gator reser sig Kungshöjd med en självklar pondus. Områdets historia präglas av stadens försvar, den äldre bebyggelsen och det strategiska läget ovanför älven. Mellan de historiska fasaderna öppnar sig grönskande parker och utsiktsplatser, där stadens takåsar möter hamninloppet och blicken sträcker sig över Göteborgs välbekanta silhuett.
Den formrena tegelfastigheten stod färdig 1911 och ritades av arkitekten A. Bjerke, vars namn även förknippas med Göteborgs konsthall och Carlanderska sjukhemmet. Här är arkitekturen mer än en kuliss – den är en del av områdets identitet och den atmosfär som gör Kungshöjd så speciellt.
Det är en miljö som bär på både lugn och karaktär, samtidigt som stadens puls finns alldeles intill. Från bostaden når du enkelt Kungsgatans levande stråk, Magasinsgatans välrenommerade restauranger, personliga butiker och caféer samt de charmiga kvarteren i Haga och Linnéstaden. Avenyns kulturliv och nöjesutbud finns också inom bekvämt räckhåll, liksom den maritima atmosfären längs Skeppsbrokajen.
På G!
Först på Boneo
Kungshöjd, Göteborg

Arsenalsgatan 10D

Lägenhet2 rok65 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Arsenalsgatan 10D
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 4 228 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Kungshöjd, Göteborg

Arsenalsgatan 10D

Lägenhet2 rok65 m²

Mäklare