Välkommen till Horröd 1397B!
Med skogen tätt inpå och ett rymligt trädäck som följer husets framsida väntar här en charmig stuga strax utanför Sösdala. Den röda träfasaden och de grönskande omgivningarna skapar en rofylld inramning för dig som längtar efter en plats att koppla av och njuta av naturen.
Huset erbjuder 73 kvm fördelat på fyra rum och har genomgått en omfattande renovering med bland annat tillbyggnad och nytt kök. Invändigt möts ljusa väggar, träinslag och en öppen planlösning mellan kök, matplats och vardagsrum. Här finns plats att samlas kring middagsbordet och umgås efter en dag utomhus. Epoqköket från 2021 har mossgröna luckor, träfärgad bänkskiva och vitt kakel.
Det större sovrummet i den tillbyggda delen har en luftig känsla med tak upp till nock, fint ljusinsläpp och glasad dörr mot trädäcket. Här finns utrymme för dubbelsäng och förvaring i garderober. Ytterligare två mindre rum ger plats för familj, övernattande gäster eller ett arbetsrum. Bostaden har även ett duschrum med duschkabin, toalett och handfat.
Utomhus blir trädäcket från 2024 en naturlig plats för morgonkaffet, en stund med en bok eller middagar med skogen som bakgrund. Till fastigheten hör även garage och ett utrymme för teknik och tvätt.
En stor del av arbetet är gjort, men vissa delar återstår att färdigställa. Bland annat behöver el färdigställas i den äldre delen . Även vissa ytskikt och detaljer återstår, vilket ger nästa ägare möjlighet att sätta sin egen prägel på det sista biten för att få en helt nytt hem.
Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för visning!