Sekelskifteslik stenvilla till salu på Sofiero gård
9 december, 2022
Föreställ dig att få bo i en charmig stenvilla med sekelskifteskänsla men som samtidigt erbjuder alla moderniteter man kan önska sig i ett hem. Föreställ dig också att denna bostad är belägen i det sagolika naturreservatet Pålsjö Skog. Sanningen är att denna bostadsdröm kan bli verklighet, i alla fall om du blir den nya ägaren av fastigheten på Sofiero gård som just nu saluförs av Skeppsholmen Sotheby’s Realty.
LÄS OCKSÅ: Arkitektritad 70-talsdröm med utsikt över havet!
Letar du just nu efter ett boende i Skåne som både erbjuder närhet till vackra miljöer samt korta avstånd till livets bekvämligheter? Då går det inte att finna ett bättre läge än såhär! Villan på Sofiero gård, som just nu saluförs, är nämligen belägen i naturreservatet Pålsjö skog – Helsingborgs största rekreationsområde. Sommartid är det även gångavstånd till Öresund för den som uppskattar bad eller en dag på stranden. Samtidigt finns Helsingborgs centrum med dess butiker och kommunikationsmedel endast 5 kilometer bort. För de med barn så erbjuder grannområdena Laröd och Hittarp två bra skolor. Icke att förglömma är närheten till historiska och kungliga Sofiero Slott som ligger snett över gatan, ett av Helsingborgs mest uppskattade turistmål. Sofieros historia tog sin början då kronprins Oscar med hustru förälskade sig i sundets pärla och bestämde sig för att bygga sig ett sommarslott.
Mäklare: Catharina Grenestedt på Skeppsholmen Sotheby’s Realty / Foto: Skeppsholmen Sotheby’s Realty
Sofiero gård, där fastigheten som nu saluförs är belägen, har anor från 1800-talet och ritades av lantbruksarkitekten Charles Emil Löfvenskiöld och slottsarkitekten Magnus Isæus. Gården var slottets ekonomibyggnad fram till 2010 när en privat ägare köpte loss fastigheten, idag kan allmänheten njuta av den vackra miljön i form av både bröllop samt konserter i logen.
Den del av Sofiero gård som nu saluförs består av två byggnader; villa och gästhus med garage. Tomten tjänstgjorde tidigare som köksträdgård, delar av odlingarna finns kvar än idag. Då marken är Q-märkt (av kulturhistoriskt värde) så var Helsingborgs stad noga med att endast ge bygglov till ett hus som skulle kunna smälta in i den existerande miljön. Huset, som ritades av arkitekt Karin Persson, uppfördes 1999 har en boarea på 209 kvm. Gästhuset med förråd tillkom 2005 och är på 39 kvm.
Mäklare: Catharina Grenestedt på Skeppsholmen Sotheby’s Realty / Foto: Skeppsholmen Sotheby’s Realty
In i villan välkomnas man på bästa vis genom fina pardörrar. På bottenvåningen finner vi generösa sociala ytor som vardagsrum samt matsal och kök från Ballingslöv i öppen planlösning. På samma våning finns även ett badrum, en groventré med egen ingång samt två sovrum. Det ena sovrummet, med pardörrar mot vardagsrummet, kan med fördel även nyttjas som bibliotek. Övervåningen rymmer bostadens mer privata delar, här finns exempelvis två stora sovrum med förvaring. Våningsplanet rymmer även ett allrum, ett badrum samt en separat klädkammare.
I anslutning till villan finner vi gästhuset om 39 kvadratmeter. Nuvarande ägare hyr ofta ut gästhuset som under högsäsong kan dra in runt 6 000 kr / veckan (lågt räknat). Både kök och badrum är fullt utrustade. Utöver det separata sovrummet så finns även ett oinrett loft.
Mäklare: Catharina Grenestedt på Skeppsholmen Sotheby’s Realty / Foto: Skeppsholmen Sotheby’s Realty
Kan denna sekelskifteslika drömvilla, med tillhörande gästhus, på vackra Sofiero gård i Skåne vara rätt hem för dig? Kontakta ansvarig mäklare Catharina Grenestedt på Skeppsholmen Sothebys Realty här för mer information samt för att boka visning.
Utgångspriset är satt till 10 000 000 kr men för den summan kan man få njuta av det som nuvarande ägare beskriver nedan; “Sofiero gård är en fantastisk plats att bo på. Som en granne nämnde i början. Det är en exklusiv tomt ni köpt. Helt rätt – den är exklusiv på många sätt. Det är en oas, men ändå så nära all tänkbar service, kultur/nöjen och kommunikationer. Den lantliga idyllen runt om ger frid i kropp och själ. Man rår sig själv så totalt, samtidigt som man vet att grannarna finns där vid behov”.