linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Åre By, Åre

Prästvägen 2

Villa10 rok260 + 1381 044 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypVilla
  • Antal rum10 rok
  • Boyta260
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea1 044 m²
  • Byggnadsår1959
  • Dagar på Boneojanuari 2025

Beskrivning

Många har besökt Prästvägen 2 där Interski och Head har haft sin bas under många många år. Huset är idag uppdelat på två enheter där den stora delen av huset har använts som konferens och kontor och sedan finns det en lägenhet på övre plan om ca 70 kvm. Byggnadsbestämmelserna tillåter också om du vill göra om hela byggnaden till bostad. Lägenheten är planerad som en 3:a med två sovrum, socialt vardagsrum/kök och badrum med dusch, wc, tvättmaskin och handfat. Totalt är det idag 10 rum varav åtta möjliga sovrum.

Läget mitt i Åre by erbjuder allt som du kan tänka dig med promenadavstånd till närmaste lift, Åre torg med alla butiker, restauranger och barer och sedan också all kommunikation som enkelt nås vid Station Åre.

Inifrån huset är det vacker utsikt i sydväst över Renfjället och upp mot Åreskutan. Det finns vedeldade braskaminer i de sociala ytorna både i bostaden på övre plan och i de större ytorna i byggnaden. I källaren finns det ett stort garage med en elektronisk garageport och gott om plats för fordon och förvaring.

Se detaljplan, byggnadsplan och länk till Boverkets hemsida under fliken "Dokument" för information om byggnadsbestämmelser.
Villa10 rok260 + 1381 044 m² tomt

Mäklare

Mäklare

AwardBadge
Årets Mäklarkedja 2024, 2025
Vinnare av Boneo Awards
banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Prästvägen 2
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...