- Takhöjd på 2,70 meter
- Låg avgift
- Stora fönsterpartier
- Påkostade materialval
- Marmordröm i badrummet
- Fina parkettgolv
- Byggt 2017
Unikt tillfälle att få förvärva denna påkostade designlägenhet med snygga materialval, fantastiska fönsterpartier och en läcker takhöjd på 2,70 meter! Badrummet har marmor på golvet med komfortvärme och vita kaklade väggar. Grafitgrå skåpsluckor i köket med fullmaskinell utrustning såsom induktionshäll, ugn och integrerad diskmaskin - samtliga från Siemens. Då takhöjden är utöver det vanliga passar det även utmärkt med att sätta upp en loftsäng för att maximera golvytan.
Garage, förråd och tvättstuga finns i huset dit hissen tar dig.
OMRÅDE
Förutom närheten till Norrvikensjön med en fin badplats efter strandpromenaden, kajakpaddling på sommaren och en mycket populär plogad skridskobana på vintern - har du även kort promenadavstånd till fina strövområden för motion eller naturupplevelser vid Järvafältet. Visningsgården Bögs gård, som du kan promenera till genom skogen, är populär för både stora och små. Där finns både djur att titta på, ett mysigt café och ibland aktiviteter med ponnyridning eller häst och vagn samt möjligheter för barnkalas samt ett mycket uppskattat kosläpp på våren.
SERVICE
Till Skälbyskolan samt Häggviksskolan och Sollentuna Musikklasser är det kort promenadavstånd och det finns även andra skolor samt förskolor i närområdet. I närområdet finns bland annat en närbutik och frisörsalong. Häggviks handelsplats och Häggviks Centrum ligger lättillgängligt och erbjuder det mesta man kan behöva av butiker och service. Det är cykelavstånd till både Häggviks Handelsplats och Sollentuna centrum. Till Täby centrum åker du smidigt med bil och till nya Mall of Scandinavia kan du ta pendeltåget. I Norrvikens centrum finns en välsorterad ICA-butik och den välrenommerade Percys kött, bibliotek, vårdcentral med mera. Närheten till både pendeltågsstation och pendlarbuss gör det enkelt och smidigt att resa till jobb, aktiviteter och till city när man känner för att ta del av stadspulsen.
KOMMUNIKATIONER
Till pendeltågsstationen i Häggvik är det ca 700 meter och därifrån når du T-Centralen på ca 19 minuter. Närmsta busshållplats ligger på Minervavägen ca 100 meter bort och därifrån kan du åka till pendeltåget i Häggvik eller vidare bort till Sollentuna station alternativt mot Holmboda eller Pukvägen åt andra hållet. Från hållplats Häggviksskolan som ligger ca 380 meter bort åker du med buss 525 mot Sollentuna station på 11 minuter. Med bil är du snabbt ute på E4:an mot City eller Arlanda.
Varmt välkommen att höra av dig för mer information!