Varmt välkomna till denna fantastiska och charmiga lägenhet på Thorildsplan på en av de mest eftertraktade adresserna i området! Här kantas gatan av grönska och vackra fastigheter från 1920-talet. Fastigheten är välskött och fasaden håller på att renoveras för tillfället och är preliminärt klar i början av oktober för trappuppgången. Lägenheten är fint bevarad med moderna inslag. Här finns flertalet vackra detaljer från byggnadsåret så som serveringsskåp, spröjsade fönster med breda fönsternischer, generös takhöjd, vackra snickerier samt originalgolv. Bostaden har ett genomgående gott skick med en underbar utsikt ut mellan husen. Ni erbjuds även gott om förvaring i inbyggda garderober. Det är möjligt att göra om lägenheten till en 2 rok. Till lägenheten hör ett stort vindsförråd med möjlighet till gott om förvaring och det finns tillgång till extra källarförråd utan extra kostnad. Nuvarande ägare har både vindsförråd och källarförråd.
HSB Brf Kalkonen är en välskött och stabil förening med ett mycket lågt belåning på endast 2140 kr per kvm. Detta är av Stockholms äldsta och största bostadsrättsförening, ritad av den erkända arkitekten Sven Wallander, och består av 546 bostadsrätter, 4 lokaler samt 48 hyreslokaler. Föreningen erbjuder en rad bekvämligheter som tvättstugor, trevliga innergårdar med sittgrupper och grillplatser, övernattningslägenheter, hobbyrum och cykelförråd. På innergården finner ni dessutom en komplett sopsortering.
Thorildsplan, är trots sitt mycket centrala läge på Kungsholmen, en gömd oas där ni kommer bort från trafikerade vägar och in på lugna gator med en härlig grönska. Området kantas av vackra 20-talsfastigheter och här finns mysiga lokala cafén och restauranger. Från lägenheten tar det ungefär 2 minuter att gå till Thorildsplans egna tunnelbanestation på gröna linjen som endast ligger 3 stationer från Odenplan. För att ta sig till blå linjen tar det ungefär 6 minuters promenad till Stadshagens tunnelbanestation. Ungefär på samma gångavstånd har ni till Lindhagensgallerian som bland annat erbjuder Ica Maxi, Systembolaget, apotek samt postservice. Utöver det har ni gym 2 minuters gångväg från lägenheten samt fler gym i den direkta närheten som till exempel nybyggda SATS vid DN-skrapan. Lägenheten ligger ett kort avstånd till Fridhemsplan och shopping i Västermalmsgallerian. Det finns även vackra promenadslingor med access till sol och bad längs med vattnet vid Hornsberg Strand, Norr Mälarstrand, Kristinebergsklipporna och Rålambshovsparken.