*ÄGARLÄGENHET*
- Juridisk person accepteras
- Nyskick
- Balkong med kvällssol
- Möjlighet till andrahandsuthyrning
- Låg månadsavgift
- Obelånad samfällighet
Vad är en ägarlägenhet?
Enkelt beskrivet är ägarlägenhet en boendeform som innebär att du i ett flerbostadshus äger din egen lägenhet. Eftersom varje ägarlägenhet räknas som en egen fastighet och därför betraktas som fast egendom precis som ett hus, kallas det också ägarlägenhetsfastighet.
Ägarlägenhet vs bostadsrätt
Men vad skiljer egentligen en ägarlägenhet från en bostadsrätt? Den grundläggande skillnaden mellan en bostadsrätt och en ägarlägenhet är att du som köper en bostadsrätt bara har köpt rätten att bo i bostaden, medan du som köper en ägarlägenhet äger den fullt ut och har lagfart på den. Det gör att du till exempel inte är styrd av en bostadsrättsförenings stadgar och regler. Dessutom har du större frihet att göra om i ditt boende.
I denna samfällighet finns inga lån, vilket minskar risken drastisk för höjda avgifter. Det är också anledningen till prisskillnader på ägarlägenhet vs bostadsrätt. I en bostadsrättsförening finns x antal kronor i lån på varje kvadratmeter av din egna andel. Detta slipper du med ägarlägenhetsformen vilket minskar risken för höjda avgifter.
En annan skillnad är att en bostadsrätt räknas som lös egendom och regleras av bostadsrättslagen och köplagen, medan en ägarlägenhet räknas som fast egendom och regleras av bland annat jordabalken. Detta gör till exempel att pantsättning av ägarlägenheter fungerar på samma sätt som pantsättningen av en fastighet och att du har friheten att överlåta och hyra ut lägenheten när du vill och till vem du vill.
Nu när vi rett ut vad en ägarlägenhet är så kliver vi in i denna smakfulla och ljusa bostad.
Här välkomnas vi direkt av kök och vardagsrum i öppen planlösning med utgång till stor balkong som har utsikt mot Krögers ängar. Från köket når man sovalkoven som nu möbleras med 120 cm säng, tar man bort linneskåpet ryms en 140 cm säng.
Utöver förvaringen i bostaden finns ett separat förråd i källaren som tillhör bostaden.
Köket har från Vedum och i vitt utförande med laminatskiva.
Badrummet har dusch med duschväggar i glas, samt tvättställskommod och spegelskåp för förvaring. Kombinerad tvättmaskin och torktumlare, arbetsbänk och överskåp.
Fördelar med ägarlägenhet:
- När du äger din bostad har du större frihet, och kan bestämma mer själv kring hur du vill renovera och ändra i lägenheten.
- När du säljer en ägarlägenhet behöver ingen bostadsrättsförening godkänna den du säljer till, utan du kan fritt välja köpare.
- En ägarlägenhet kan du hyra ut till vem du vill och hur länge du vill. Men du behöver ta hänsyn till lagen om uthyrning av egen bostad.
OMRÅDE
I direkt anslutning till Promenaden finns en park med stora grönområden och trevliga gångstråk, där även en damm är anlagd. Förutom ett hem med många kvaliteter och fin interiör får du här ett ypperligt läge i Silverdal som ger snabb och enkel tillgång till allt man behöver i vardagen - närhet till förskolor, skolor och fritidsaktiviteter, service och kommunikationer. Naturreservatet tvärs över gatan bjuder på massor av rekreationsmöjligheter, från utflykter till löpning och skidåkning i fina motionsspår. Lägg till badplatser, skridskoåkning på Edsviken på vintern när vädret tillåter, Ulriksdals slottsträdgård- och café samt idrottsanläggningar av olika slag, och familjen har de flesta aktivitetsbehov tillgodosedda - allt med gång-/cykelavstånd.
SERVICE
Silverdals charmiga torg bjuder på både småstadskänsla och vardagsservice, med en välsorterad närlivs, gym, frisör, ett nyöppnat café/bageri, pizzeria, en asiatisk restaurang och en inredningsbutik. Helenelunds Centrum (ca 1 km bort) har bland annat ICA supermarket, flertalet restauranger, apotek, sportbar, en omtyckt köttbutik och gym. Vid Edsvikens Torg finns mysiga Edsvikens Piazza och Gelateria och även där ett gym samt bageriet Gateau. I Sollentuna centrum (ca 3 kilometer bort) med ca 115 butiker finns ett stort utbud av både restauranger, shopping och allehanda service samt gym (SATS). Häggvik har stormarknader som Ica Maxi, City Gross, Willys och Stora Coop, Systembolaget, Jysk, Jula, Blomsterlandet - och mycket mer. För ännu mer shopping når du enkelt Kista Galleria med buss, Mall of Scandinavia med pendeltåg eller Täby centrum med bil.
KOMMUNIKATIONER
Till Helenelunds centrum med pendeltågsstation är det ca 1 km, och vid busshållplatsen Silverdals Kapell passerar både buss 526 som går till Karolinska Sjukhuset åt ena hållet och mot Sollentuna Station åt andra hållet. Från samma hållplats går dessutom en direktbuss (516) till/från Sergels torg varje vardag i rusningstid. Buss 178 mot Jakobsbergs centrum går via Helenelunds station med pendeltågsstation och Kista med tunnelbanans blå linje. Åt andra hållet går samma busslinje (178:an) mot Mörby Station via Bergshamra och Danderyds sjukhus med tunnelbanans röda linje. Läget nära både E4 och E18 gör att du snabbt når både Stockholm och exempelvis Arlanda med bil.
Busshållplats Silverdals Kapell trafikeras av:
Buss 526 (Karolinska sjukhuset - Sollentuna Centrum)
Buss 178 (Danderyds Sjukhus (röd tunnelbana), Bergshamra (röd tunnelbana), Helenelunds station (Pendeltåg), Kista (blå tunnelbana)
Buss 516 (Pendlarbuss in till city på morgon och ut på eftermiddagen (Sergels torg - Sveaplan - Järva krog - Silverdal))
Pendeltåg från Helenelunds station till Odenplan 10 minuter och till Stockholms Central 13 minuter.