Varmt välkommen till detta mysiga boende i natursköna Ensligheten strax utanför Ystad. Här bjuder natueren på helt fria vyer i det öppna landskapet som gränsar direkt till skogarna vid Marsvinsholm alldeles intill. Ett fritt boende på landet i fint lä från vinden på ett rofyllt läge väl skyddat från insyn. Besök av rådjur alldeles nära ute på fälten är en vanlig och välkommen syn och på tomten finns förutom ett rejält garage om ca 30 kvm bra odlingsytor och fina uteplatser.
Huset på Otte Marsvins väg 121 sägs vara ett av de äldsta husen i området och bostaden är välplanerad och lättskött med två sovrum, vardagsrum med en värmande kamin och med goda förvaringsmöjligheter. En bra energiklass (C) gör boendet både ekonomiskt och hållbart och kan ge pengar över till annat. Garaget skapar perfekta möjligheter till verkstad och hobbies.
Att bo i fina Ensligheten är att bo fritt med vacker natur inpå knuten. På endast 10 minuter nås näraliggande Ystad med alla tänkbara bekvämligheter och en skön cykeltur leder till Svarte som erbjuder inte bara fina stränder utan även tågstation för dig som kanske pendlar. Ett bra pendlingsläge med täta tågavgångar mot både Ystad/Österlen och mot Malmö som kan nyttjas från dels Ystad, dels Svarte.
Att bo i Ensligheten utanför Ystad är att bo lantligt i vacker natur, men att ändå alltid ha nära till stadens bekvämligheter. Området ligger naturskönt vid Marsvinsholm, omgivet av öppna landskap, skog och åkrar. Här får du en lugn och skyddad tillvaro – med frihet, avskildhet och känslan av landet, men utan att vara långt bort från det du behöver i vardagen.