Välkommen till Lövstagatan 21C - en charmig funkislägenhet med balkong i soligt läge!
Här erbjuds en ljus och trivsam bostad om två rum och kök på 55 kvadratmeter i ett lugnt och omtyckt område, endast en halv trappa upp. Bostaden har härlig takhöjd, välplanerade ytor och fina möjligheter att sätta egen prägel. Hall med plats för avhängning leder vidare till det trevliga köket med matplats vid fönster samt utrustning i form av kyl och frys, spis med ugn, köksfläkt och diskmaskin. Vardagsrummet är lättmöblerat med parkettgolv och utgång till en möblerbar balkong i soligt läge. I vardagsrummet finner du även en myshöjande öppen spis (som inte fungerar att elda i) men blir fin med fuskbrasa eller ljus. Sovrummet är rogivande och rymmer dubbelsäng samt erbjuder förvaring via en mindre klädkammare. Här finns även en fransk balkong med förmiddagssol som skapar ett extra fint ljusinsläpp.
Det helkaklade badrummet är utrustat med toalett, handfat med spegel samt badkar. Vissa ytskikt i bostaden kan med fördel uppdateras efter egen smak, vilket ger möjlighet för nästa ägare att forma sitt framtida hem. Föreningen är välskött med en uppskattad innergård som erbjuder uteplats och grillmöjligheter.
Läget är mycket fördelaktigt med närhet till både service och kommunikationer. Resecentrum ligger cirka 600 meter bort, stadskärnan nås enkelt till fots och Universitetssjukhuset i Örebro ligger inom bekvämt gångavstånd. Goda bussförbindelse tar dig smidigt till Örebro Universitet, och i närområdet finns även butiker, restauranger och flera grönområden. I den lummiga parken finns en lekplats och på gångavstånd en pulkabacke i stora gröna parkytor.
Välkommen till ett hem med charm, potential och närhet till det mesta – Lövstagatan 21C!
Kontakta mäklaren för att boka en visning!