Här är det lätt att trivas. På Munkaboda 224 bor du med naturen runt knuten och Högstabosjön glittrande i ögonvrån från soldäcket i sydväst. Kaffet smakar lite bättre när sjön blänker mellan träden och kvällssolen hänger kvar längre än man tänkt.
Tomten om 1 807 kvm är en riktig sommardröm. Veranda i söder vid entrén, altan i öster från master bedroom och ett generöst soldäck i sydväst med sjöglimt från köket. Lägg till gäststuga, vedeldad badtunna och brygga med en båt som kan köpas av den som vill ta båtlivet ett steg till. Grannarna delar på badbrygga med sandbotten, bara åtta fastigheter, så det är småskaligt och personligt.
Huset är en enplansvilla om 100 kvm med smart planlösning och en källardel för extra förvaring. Köket är rymligt med ekluckor från Ballingslöv och bra arbetsytor. Vid matplatsen finns en sten i dager vilket ger ett trevlig inslag. Utgång mot altanen i sydväst, perfekt för middagar som glider över i långa sommarkvällar. Tre sovrum, badrum med kakel och klinker samt tvättstuga gör vardagen smidig.
Uppvärmning via luftvärmepump, bergslagskamin och elburen golvvärme ger både komfort och mysfaktor. Treglasfönster med spröjs, falsat plåttak från 2010 och träpanel ger huset en tidlös karaktär. Enskilt vatten och avlopp delas med granne, vägsamfällighet finns.
En stig på ca 200 m tar dig till till gräsmatta och den gemensamma badbryggan. Till vänster ligger båtbryggan med möjlighet att ge sig ut på en fisketur efter gädda, abborre och gös!
Munkaboda ligger cirka 6 km från Frövi med skolor F–9 och mataffär. Du pendlar till Lindesberg på 17 km, Nora 33 km och Örebro 36 km. Här kan du bo året runt eller låta det bli platsen där helgerna känns som semester.
Det är något med sjönära lägen. Man andas lite djupare och stannar gärna lite längre.
Köper eller säljer du med LF Fastighetsförmedling blir du erbjuden 2 månaders räntefritt bolån på LF Bank. Dessutom får du tre månader fri villa/hemförsäkring!
Kontakta mäklare Titti Plyhm för mer information!