Välkommen till Akengatan 4A – en charmig sekelskifteslägenhet med bevarade originaldetaljer och ett läge på populära Öster i Örebro. Här möts klassisk arkitektur och tidstypisk karaktär i ett hem där generös takhöjd, vackra golv och fina fönster skapar en luftig och inbjudande atmosfär.
Bostaden präglas av den genuina sekelskifteskänslan med fiskbensparkett, klassiska brädgolv och harmoniska färgsättningar. Planlösningen är både praktisk och trivsam med generösa sällskapsytor där vardagsrummet blir en naturlig samlingsplats. De stora skjutdörrarna mellan hall och vardagsrum förstärker känslan av rymd och ljus. Köket är charmigt och funktionellt med gott om arbetsytor och en trevlig matsalsdel vid fönstret – en plats som lämpar sig väl för både vardagsmåltider och middagar med vänner. Sovrummet ligger lugnt placerat och erbjuder en rofylld miljö med fint ljusinsläpp.
Badrummet är helkaklat i ett klassiskt utförande med svartvitt schackrutigt klinkergolv och vitt kakel på väggarna – en stil som harmonierar väl med bostadens tidstypiska karaktär.
Till lägenheten hör två förråd vilket ger goda förvaringsmöjligheter.
Här blir du en del av Brf Egen Härd, en av Örebros mest välrenommerade och stabila bostadsrättsföreningar. Föreningen är känd för sin trygga ekonomi, goda förvaltning och trivsamma miljö – något som gör den mycket eftertraktad bland bostadsköpare.
Läget på Centralt Öster är svårt att överträffa. Här bor du i ett av Örebros mest attraktiva bostadsområden med stadens utbud runt hörnet. På kort promenadavstånd nås restauranger, caféer, butiker och service samtidigt som du har närhet till Stadsparken, Wadköping och vackra promenadstråk längs Svartån. Kombinationen av stadspuls och grönska gör området både levande och harmoniskt.
Detta är ett hem för dig som uppskattar sekelskiftescharm, ett attraktivt läge och ett boende i en stabil och välskött förening.