Välkommen till Klarbärsgatan 111 – en rymlig och välplanerad fyrarummare om 94 kvm med ett högt och ljust läge i fastighet med hiss. Här erbjuds ett bekvämt och trivsamt boende i ett lugnt och omtyckt område i Slavsta, perfekt för dig som söker gott om utrymme och en genomtänkt planlösning.
Bostaden välkomnar dig med en generös och inbjudande hall med gott om plats för avhängning. Härifrån når du samtliga rum i lägenheten samt en praktisk och rymlig klädkammare som erbjuder utmärkta förvaringsmöjligheter.
Köket är fint och väl tilltaget med gott om arbetsytor och plats för ett matbord för 4–6 personer – en naturlig samlingsplats för både vardag och helg. Det stora vardagsrummet är ljust och luftigt med gott om plats för både soffgrupp och ytterligare möblering. Härifrån nås även bostadens härliga balkong i soligt sydvästligt läge.
Lägenheten rymmer tre rymliga sovrum med goda möbleringsmöjligheter, vilket gör bostaden idealisk för både familjen eller för dig som önskar extra rum för exempelvis hemmakontor eller gäster. Badrummet är ljust, rymligt och välskött.
Till lägenheten hör även ett praktiskt vindsförråd som enkelt nås via hissen i huset. Parkering finns i carport och i dagsläget råder ingen kö, vilket ger ett bekvämt och lättillgängligt bilägande.
Här bor du i ett lugnt och trivsamt område med närhet till natur, service och goda kommunikationer – ett hem att trivas i under lång tid framöver.
Slavsta är ett lugnt, trivsamt och trevligt bostadsområde med ett centralt läge strax intill Årsta. Området är blandat med lägenheter och villor. Med naturen strax runt hörnet och vackra åkerfält erbjuder läget det bästa av två världar då man enbart har några minuter in till centrala delar av Uppsala som tex Gränby staden med sitt stora utbud av affärer och nöjen. I området finns både förskola, skola, gymnasieskola och goda kommunikationer med busshållplats endast några meter från bostaden. Detta är även ett perfekt pendlar läge med kort avstånd till E4:an och cykelväg in till city. I nära anslutning ligger Klarbärsparken/ Slavstaparken med rolig lekplats och fotbollsplan. I närområdet Årsta finns matbutik, apotek, restaurang, veterinär och vårdcentral. Inom 2 km hittar du affärsområdet Boländerna och Bolandcity, med flertalet mataffärer, systembolag, restauranger och shopping. I Årsta finns det även ett upplyst ute gym året runt, ca10 min promenad från Klarbärsgatan. Gillar man även cyckling finns skyltade cykelslingor med pumpstationer som går igenom Slavsta och till hela vida Uppsala. Lännakatten har även en station för på/avstigning ca 5 min gångväg från Klarbärsgatan. Väl med en trevlig tågresa kan du åka till bland annat Länna badet och njuta av bad och sol under en härlig sommardag. Här har du boendet med naturen så nära, grön om sommar med bär, träd och äng, vit om vinter med längd skidspår precis utanför huset, hösten med svamp och bärplock så när och våren med åker och ängsblommor så vackert med fågelsång.