linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Råstahem, Solna

Skogsvägen 2

Villa6 rok155 + 78711 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypVilla
  • Antal rum6 rok
  • Boyta155
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea78
  • Tomtarea711 m²
  • Byggnadsår1925

Beskrivning

På en grönskande hörntomt i det genuina villaområdet Råstahem ligger detta charmfulla gulmålade hus från 1926. Här erbjuds ett generöst och stilfullt hem i två våningar med vind samt en inredd källare och upp till fem möjliga sovrum. Huset har renoverats varsamt med ambition att bevara 1920-talets karaktär samtidigt som bostaden anpassats till ett modernt och bekvämt familjeliv. Materialvalen är gedigna och genomtänkta med breda ektiljor på golven och väggar målade i mjuka kulörer.

Entréplanet rymmer hemmets sociala delar med kök, matsal och vardagsrum i en halvöppen planlösning som skapar ett naturligt flöde mellan rummen. Det klassiska köket från Lidhults har speglade luckor i ljust trä, bänkskivor i carraramarmor och vitt kakel med dekorativa portugisiska inslag. Här finns gott om både arbetsytor och förvaring samt utrustning i form av spishäll, fläkt, dubbla ugnar, mikrovågsugn, integrerad diskmaskin och fullstora kyl- och frysskåp. En bardisk ger en naturlig plats för frukost eller sällskap vid matlagningen.

Vardagsrummet är ljust och luftigt med flera fönster mot trädgården. Här finns även en kamin som skapar både värme och stämning samt utgång till trädgården. På entréplanet finns också ett badrum med dusch, wc och handfat.

På övervåningen ligger tre rymliga sovrum, samtliga charmiga hörnrum med snedtak, synliga takbjälkar och öppet upp till nock. Förvaringen är generös i garderober och garderobsväggar. Från ett av rummen nås en balkong ovanför entrén. Här finns också en övre hall som idag fungerar som lounge och bibliotek med platsbyggda bokhyllor från golv till nock. En del av hallen är öppen ner mot entréplanet vilket ger ett fint ljusflöde mellan våningarna. På detta plan finns även ett badrum med dusch och wc samt tillgång till vinden med goda förvaringsmöjligheter.

Källarplanet är väl disponerat med tvättstuga, pannrum och förråd samt två rum med egen ingång. Dessa kan användas som uthyrningsdel, gästdel, tonårsboende eller kontor. Här finns även wc samt ett stort badrum med både hörnbadkar och dusch.

Trädgården är en uppvuxen och lättskött villaträdgård i ett trevligt hörnläge. Här växer bland annat magnolia, syrener, pioner, rosor samt två stora buxbomplantor och vintergrönt barrträd. På tomten finns även två äppelträd, ett päronträd och odlingsland med bland annat jordgubbar. Här finns redskapsbod, lekstuga samt ett stort uterum under tak med infravärme som förlänger utesäsongen. Den öppna gräsmattan ger gott om plats för både lek och avkoppling.

Råstahem är ett litet och trivsamt villaområde med uppvuxna trädgårdar och lugn atmosfär. Här bor du nära både natur och vatten samtidigt som kommunikationer och stadens utbud finns inom bekvämt avstånd.
På G!
Först på Boneo
Villa6 rok155 + 78711 m² tomt

Mäklare

banner

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Skogsvägen 2
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 104 personer i BoneoMatch™

Hur många vill köpa din bostad?

Vi matchar din bostad mot över 500 000 köpsugna personer som går på visningar just nu.

Loading...