Här bor man på en plats som många drömmer om, med omedelbar närhet till havet med salta bad, båthamnar, vacker natur och det marina rofyllda livet som segelparadiset Marstrand erbjuder. Här trivs alla, ung som gammal. Ett modernt och mycket trivsamt område, byggt 2016/2017, med smakfull design på samtliga hus.
Från områdets bergsknallar har man en milsvid utsikt över klippor och hav. Området och omgivningen är inbäddat i grönska och promenadstråk. Lekplatser finns för de små likaså fina gång-och cykelbanor. Med en kvarts promenad når man bland annat färjan över till Marstrandsön eller populära Havshotellet som erbjuder gym, spa och en trevlig restaurang.
Detta är en välplanerad bostad i en trevlig disposition om fyra rum och kök, en trappa upp i huset men med egen entré. Bostaden är i ett gott skick med smakfulla materialval, genomtänkta lösningar och de stora fönsterpartierna och flertalet fönster ger ljus och rymd.
Hallen känns välkomnande med sin öppenhet in mot vardagsrummet där de stora fönsterpartierna släpper in ett fint ljus och himmeln utanför.
Bra plats för avhängning vilket kompletteras av en klädkammare bara ett par steg in. Praktisk och snygg klinker innanför entrédörren som övergår i ett välhållet parkettgolv.
Den öppna planlösningen, där kök och vardagsrum samspelar i en fin atmosfär, ger ytor som andas trivsel och inbjuder till härlig samvaro. Snyggt kök med inredning i vitt och generösa arbetsytor. Maskinparken utgörs av spishäll med ugn, fläkt, mikro, kyl och frys i fullhöjd, samt diskmaskin.
Härifrån når man även den generösa balkongen med västerläge där solens kvällsstrålar håller sig kvar till solen går ner. Perfekt för långa sköna eftermiddagar i solstolen eller middagar med vänner. Denna sidan vetter också mot grönskade natur vilket gör att man får känslan att man har berg och skog som granne från flera rum och man kan till och med skymta havet glittra i horisonten.
Bostaden erbjuder också tre sovrum varav två rymmer dubbelsäng. Det största också en hel vägg med garderober. Det tredje sovrummet är något mindre och passar perfekt som barn rum, arbetsrum eller gästrum beroende på hushållets storlek och sammansättning. Badrummet i sitt smakfulla utförande är helkaklat med klinker på golvet, inrett med fällbara duschväggar, handfat, kommod samt bekvämligheter i form av handdukstork och tvättmaskin kombinerad med torktumlare.
Ett separat förråd som tillhör lägenheten finns placerat strax intill bostaden, likaså parkeringsplats med laddstolpe.
Varmt välkommen att höra av er för mer information och förhandsvisning.
Koön erbjuder ett fint och populärt samhälle med en blandning av fritids- och året runt boenden. Läget gör det enkelt att starta dagen med en promenad i skogen eller ett pass på gymmet följt av en god frukost i solen och ett dopp i havet? Havshotellet med spa och gym ligger nära till hands – likaså tennisbanan för den sportintresserade. På hösten doftar skogen av svamp och mull och sommartid exploderar naturen i grönska och färgprakt. Koön har även en camping med en del aktiviteter som minigolf och midsommarfirande, likaså en foodtruck med vietnamesisk mat. Skall man handla finner ni Coop där man även beställa varor från Systembolaget. Här finns också Hamnkrogen samt kiosk och grill invid färjeläget. Konditori, Pizzeria, vårdcentral, frisör optiker, ja listan blir lång, finns med. En nyrenoverad brandstation känns extra bra då vägen till Kungälv blir lång när man har bråttom.
Muskeviken är en av Koöns större hamnar där har många boende sin båt, lätt och bekvämt. Intill finns en förskola (2-3 avdelningar) och även Mss- den enormt populär seglarskolan. Skolan finns på Marstrandsön och där går man från nollan till åk 6. En trygg och vacker miljö för barn att växa upp i och många som bor året runt bara väntar att få välkomna fler gelikar till sitt underbara Marstrand!
Ta med något gott i picknickkorgen, promenera ut mot Smörsund och gå upp på något av alla de vackra bergen. Här är det bara att sätta sig och njuta och blicka ut över havet, en slående och fantastisk utsikt!
En otroligt vacker plats att promenera i är naturreservatet Rosenlund. Eller varför inte passa på att ta en av vandringslederna ute på Koön. Projektet heter PromeMare, promenera vid havet. Man har tillgängliggjort många av de otillgängliga och vackra naturområden som Koön har att erbjuda. Ta med morgonmål eller fika och sätt ser på den stora solterrassen med utsikt över Pater Noster.
Bra förbindelser via Ytterby, vidare med pendeltåg eller buss till Göteborg (ca 1h)
Men livet i Marstrand är också den lilla sekelskiftesstaden, med charmiga kullerstensgränder, vita trästaket och punchverandor bakom hukande plommonträd. Visst är det kanske Sveriges främsta sommarstad men den lever året runt, från julikvällarnas restaurang- och nöjesliv till de vackra höstdagarnas promenader längs havet och vinterns kulturarrangemang och småstadsliv.