Med ett eftertraktat läge precis intill vattnet, längst in på en lugn återvändsgata, erbjuds denna exklusiva bostad. Lägenheten har ett enastående frontläge mot den glittrande älven och dess vackra hamninlopp, vilket skapar en harmonisk och rofylld atmosfär. Till bostaden hör en generös uteplats i ett härligt solläge.
Bostaden utmärker sig genom genomtänkta materialval och en stilren, neutral färgpalett. Ett elegant parkettgolv löper genom lägenheten och samspelar fint med de ljusa ytskikten. Kök, matplats och vardagsrum förenas i en öppen och social planlösning som inbjuder till umgänge. De stora fönsterpartierna i två väderstreck ger ett fantastiskt ljusinsläpp och bjuder samtidigt på en vacker utsikt över vattnet.
Lägenheten erbjuder därutöver ett rofyllt sovrum, ett smakfullt badrum samt en välkomnande hall med goda förvaringsmöjligheter i form av garderober och praktisk avhängning.
Brf Skaftö ligger längst ut på kajen, granne med både havet och Färjenäsparkens grönytor. Det ena huset ligger bara några meter från vattnet och trädäcket längs kajen går precis utanför. Här får du boendekvaliteter utöver det vanliga med toppmodern, stilren inredning. Till samtliga lägenheter hör ett källarförråd. Det finns cykelparkering på gårdsytorna men även i källarplan. Som boende i föreningen har du möjlighet att nyttja en gemensamhetslokal. Här finns plats för större middagsbjudningar med släkt och vänner. Det finns också ett kök och möjlighet till övernattning. Utanför hus två ligger föreningens gemensamma gård – en stor öppen och upphöjd yta där det finns en gradäng, en bredare trappa, med sittplatser och en plantering högst upp. Det finns en pergola med klätterväxter som tak. Här finns det sittbänkar, fin belysning som skapar ett mysigt uterum. Det finns också en större öppen yta med planteringar utanför hus ett. Här finns även en gemensam kolgrill för föreningens medlemmar.
Detta är en bostad som bör ses och upplevas på plats, varmt välkommen på visning!