Varmt välkomna till lugnet och naturen på Västanbergsvägen 4. Här finner ni en väl omhändertagen villa med gott om ljus och spännande formspråk. Idag finns det tre sovrum men kan lätt utökas för att passa era behov. Välkommen hem!
Välkommen in från farstukvisten till denna rymliga ljusa hall. I hallen finns stort utrymme för garderober och avhängning. Här går även utmärkt att dela av till ytterligare ett fjärde sovrum/kontor.
Vidare kommer ni in och möts av husets sociala och öppna planlösning. Köket är rymligt och har vita klassiska luckor. En social bardel fungerar som avdelning mot vardagsrummet och matplatsen.
Vardagsrummet ligger i vinkel från köket. Vardagsrummet har gott om plats för stor soffgrupp och mediamöbel samt angränsar till den stora matplatsen. Vid kyliga dagar njuter ni av värmen från braskaminen.
Vid matplatsen kan ni med lätthet ha ett långbord för upp till 12 personer. Även matplatsen kan delas av för att skapa ytterligare rum.
På entré planet finner ni ett sovrum med gott om plats för dubbelsäng och förvaring.
Badrummet är utrustat med wc, kommod, spegel med belysning, dusch med glasdörrar, golvvärme samt tvättmaskin.
En trappa upp finner ni det rymliga loftet med stort sovrum och ett otroligt ljus. Här finns även en stor walk in closet som lätt kan göras om till ytterligare ett sovrum.
Utemiljön bjuder på stor altan med plats för loungegrupp, matgrupp och utekök. Från altanen når ni de stora plana gräsytorna. Här spelas det gärna kubb på sommardagarna.
Här i Västanberg bor ni nära natur men samtidigt bara ca 15-20 minuter från Åkersberga centrum och hela dess utbud med restauranger, gym, apotek, husläkare, tandläkare, förskolor, skolor, gymnasium och goda kommunikationer via buss och tåg.
Huset har nära gångavstånd till badsjön Ruggen med samfälld bastu med badbrygga, samt en härlig sandstrand för badsugna sommartid.
Även Dyviks marina ligger på några minuters bilavstånd för dig som har båtintresse.