linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Lägenhet2 rok58,50

Fakta om bostaden

  • Pris695 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta58,50
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 11 880 kr/m²
  • Byggnadsår1963
  • Dagar på Boneo2 dagar
  • Våning 1 av 3
  • HissNej
  • Avgift till föreningen4 170 kr/mån

Beskrivning

Belägen en halv trapp upp, med minimal insyn, finner vi denna välplanerade lägenhet med utbyggd och inglasad balkong. Samtliga fönster vetter mot grönytor och bidrar så ledes till att hela bostaden blir som en privat oas att vistas i då inga promenadstråk finns utanför fönstren. Här finns bekväma attribut så som bland annat elburen golvvärme och en toppmatad tvättmaskin. Perfekt när du vill att vardagen ska kännas bekymmersfri. Är tvätthögen stor finner du praktiskt nog tvättstugan i samma byggnad. Kommer gästerna på besök finns en gästlägenhet med två sovrum med tillhörande trinettkök att hyra. Vill du själv fira in helgen i goda vänners lag kan detta till exempel göras i den bastu som delas mellan HSB-föreningarna belägen på Bryggargatan 1 E. Vid större sammankomster kan du med fördel hyra Slottesalen som dessutom är utrustad med ett mindre kök. Ett källarförråd tillhör denna lägenhet, så även en matkällare som också kan fungera som ett extra förråd. Bostaden är centralt belägen i Ljusdal med mataffärer, flertalet restauranger och kommunikationer i hemmets direkta närhet. Här erbjuds du ett bekvämt och praktiskt boende att leva många lyckliga år i framöver!

Säljarens ord om bostaden:
"Lägenheten ligger i ett lugnt område. Centralt belägen med gångavstånd till flera butiker, restauranger, skolor, Kyrksjön samt tåg- och busstation. Inte mycket ljud från trafik eller grannar. Lekplats och gräsmattor på området. Föreningen har god stämning och olika
aktiviteter under året. Aktiv styrelse och vid behov är det lätt att få tag på vicevärd. Slottesalen, där det bland annat hålls årsmöten, delas med HSB-föreningarna på Bryggargatan. Tillgång till bastu. Grillplats och flertalet bänkar och andra sittplatser, i solen eller vid träd som skuggar. Området hålls städat och välskött. Källarförråd, gemensam matkällare med egen låsbar del samt tvättstuga och hobbyrum finns i samma hus. Extra lägenhet finns att hyra vid besök, även den ligger i samma hus. Lägenheten ligger en halv trappa upp. Gott om inbyggd förvaring. Kaklat badrum. Säkerhetsdörr med tidningsfack utanför, postfack vid porten. Porten låses upp med nyckel nattetid. Utbyggd balkong med låsbar inglasning, heltäckningsmatta och rullgardiner. Balkongen går att använda som uterum stora delar av året. Svalt på förmiddagarna och eftermiddagssol. Grönområde utanför och inte mycket insyn. För bil finns både parkering, carport samt garage att hyra. För cykel finns låsbart förråd att hyra utomhus, samt förvaring i källaren och cykelställ utanför. Förråd för exempelvis rullator vid porten. Låst soprum på parkeringen med ett flertal kärl för återvinning. Trevlig omgivning och nära till det mesta."

Varmt välkommen hem till Hotellgatan 56C!
Ljusdal

Hotellgatan 56 C

Lägenhet2 rok58,50

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Hotellgatan 56 C
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Hur många vill köpa din bostad?

Med BoneoMatch™ ser du hur många som letar efter en liknande bostad i ditt område.

Läs mer
Loading...
Ljusdal

Hotellgatan 56 C

Lägenhet2 rok58,50

Mäklare