Välkommen till Högatan 7!
Denna välplanerade fyra erbjuder ett hem där ljus och rymd dominerar.
När du stiger in genom dörren möts du av en inbjudande hall med goda förvaringsmöjligheter. Genomgående ekparkett och ljusa väggar skapar en varm och välkomnande atmosfär som följer dig genom hela bostaden.
Vardagsrummet är generöst tilltaget och lätt att möblera med plats för både soffgrupp och matplats. Härifrån når du en av bostadens två balkonger. Balkongen blir en naturlig förlängning av vardagsrummet under de varmare månaderna. Köket är modernt och stilrent och med generösa arbetsytorna gör det enkelt att laga mat, och köket blir snabbt hemmets hjärta.
Bostaden erbjuder tre rymliga sovrum, alla med gott om plats för sängar, skrivbord och förvaringsmöbler. Master bedroom har extra stor garderobsförvaring och två fönster som släpper in rikligt med dagsljus samt balkong i soligt söderläge. Badrummet är helkaklat och utrustat med takdusch, handfat och tvättmöjligheter.
Här bor du vid Limhamns kalkbrott, med ett svårslaget läge vid naturreservatet. Området är härligt naturnära med grönytor samtidigt som Limhamn, centrala Malmö och Emporia är på bekvämt avstånd. Hemköp ligger runt hörnet från bostaden och kommunala trafiken ett stenkast bort! Lägenheten färdigställdes år 2018 med härliga bekvämligheter såsom dubbla rymliga balkonger, disk och tvättmöjligheter samt en otroligt bra planlösning.
Detta hem är perfekt för dig som söker en ljus och rymlig bostad i ett trevligt område. Välkommen på visning!