Vissa adresser har det där lilla extra – Karlskronaplan är definitivt en av dem. Här bor du mitt i ett av Malmös mest levande kvarter, med stadens bästa caféer, restauranger och vinbarer runt hörnet. Morgonkaffet hämtas på väg till jobbet, spontana middagar blir en del av vardagen och kylskåpet får konkurrera med kvarterets restaurangutbud. Det är helt enkelt svårt att inte trivas här.
En trappa upp väntar en välplanerad etta i en vacker 30-talsfastighet där tidstypiska originaldetaljer sätter tonen. Den generösa takhöjden, de vackra brädgolven och de dekorativa lamprosetterna ger bostaden en själ som är svår att återskapa i nyproduktion. Samtidigt erbjuder den smarta planlösningen allt du behöver – ett ljust och lättmöblerat allrum med plats för soffhörna och matbord, sovalkov plats för säng och ett separat kök där matlagningen får ta sin plats samt ett rymligt badrum. Här används varje kvadratmeter på ett genomtänkt sätt, vilket gör att bostaden känns större än vad siffrorna antyder.
Föreningen är stabil och välmående, vilket skapar en trygg grund för ditt boende. Men det är kombinationen av den charmiga 30-talskaraktären och det oslagbara läget som verkligen gör den här bostaden speciell. Oavsett om du promenerar till S Knut, Möllevångstorget, Folkets Park eller city är allt inom bekvämt räckhåll.
Ett hem för dig som vill bo med karaktär, leva med bekvämlighet och ha Malmös kanske trevligaste kvarter som närmaste granne.
Låter det här som ett hem för dig är du varmt välkommen att kontakta mig!
Mvh Emil Lemberg
Mäklarhuset
0705-60 86 26