linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
På G!
Först på Boneo
Villa3 rok757 119 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris395 000 kr
  • BoendetypVilla
  • Antal rum3 rok
  • Boyta75
  • UpplåtelseformÄganderätt
  • Tomtarea7 119 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 5 267 kr/m²
  • Byggnadsår1909

Beskrivning

Välkommen till en charmig sommarstuga för dig som längtar efter ett enklare fritidsliv eller söker ett roligt renoveringsprojekt att utveckla i egen takt.

Den lilla gula stugan, med lekfulla färger som för tankarna till Villa Villekulla, har en genuin karaktär med detaljer som vackra trägolv, kakelugn och vedspis. I den charmiga farstun sitter flerfärgade fönster och på flera håll finns äldre detaljer bevarade.

Standarden är mycket enkel och stugan är i dagsläget endast avsedd för sommarbruk. Fastigheten är inte ansluten till elnätet, utan elförsörjningen sker i nuläget via solpaneler. Avlopp saknas och på tomten finns en grävd brunn med handpump. Vattenprov är inte taget. För dig som söker ett mer avskalat fritidsliv kan just detta vara en del av charmen – här finns möjlighet att komma bort från vardagens bekvämligheter och skapa ett sommarliv på egna villkor.

Till fastigheten hör en stor och uppvuxen tomt om drygt 7 100 kvm. Här finns gott om plats för odling, trädgårdsprojekt, rekreation eller andra idéer som kan få växa fram över tid. På tomten finns flera byggnader som ger ytterligare möjligheter. Den stora ladan har delvis jordgolv och delvis gjuten platta och kompletteras av en mindre snickarbod. Här finns även ett uthus med utedass, vedbod och förråd – gott om utrymme för den händige och för dig som tycker om att skapa, renovera och ta tillvara. Observera att järnväg med tågtrafik går i närheten av tomten, vilket kan vara bra att känna till.

Runt fastigheten väntar skog och natur med fina promenadstråk och goda möjligheter att hitta både svamp och bär. I närområdet finns även Sisjön med grillplats och ett trevligt elljusspår. Älgarås ligger i ett naturskönt område med gott om möjligheter att upptäcka både natur och utflyktsmål. Med cirka 30 minuters bilresa når du sjöarna Viken, Unden och Skagern. Även Vänern och Vättern finns inom utflyktsavstånd, liksom Tivedens skogar med nationalpark och Göta kanal med sina slingrande vattenvägar, slussar och fina miljöer.

För den som tycker om att fylla sommardagarna med små utflykter finns med andra ord mycket att upptäcka i omgivningarna. Från skogspromenader och svampplockning till bad, fiske, båtliv och besök längs Göta kanal eller utflykter till ett av de många andra besöksmål som finns runt om.

Det här är en plats för dig som söker det enkla. En liten stuga med mycket karaktär, stor tomt och flera möjligheter – för ett enkelt sommarliv, ett kreativt projekt eller en plats att utveckla över tid.

Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare vid intresse!
På G!
Först på Boneo
Töreboda

Björkulla Sandhem 4

Villa3 rok757 119 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Björkulla Sandhem 4
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Töreboda

Björkulla Sandhem 4

Villa3 rok757 119 m² tomt

Mäklare