Vissa hem känns bra direkt. Det här är ett sådant.
På en av Sörbys populära adresser väntar ett radhus som har ovanligt mycket att erbjuda. Ett attraktivt gavelläge, en solig baksida i perfekt västerläge, ett uppvärmningsbart uterum och – kanske framför allt – en inredd källare som på ett nästan oväntat sätt förvandlar bostaden till ett betydligt större och mer användbart hem än de ca 74 kvm på entréplanet antyder.
Det här är ett hem för dig som vill ha radhusets bekvämlighet, trädgård och uteplatser – men samtidigt få gott om plats för familjen.
Under de senaste fem åren har bostaden genomgått omfattande renoveringar och idag möts du av ett hem där det mesta är nytt, fräscht och omsorgsfullt renoverat. Här är det enkelt att flytta in och börja trivas direkt.
På entréplanet finns bostadens sociala delar med en trivsam och lättmöblerad planlösning. Men det är när du tar dig en våning ner som bostaden verkligen överraskar. Den inredda källaren känns mer som ett naturligt extra våningsplan än en traditionell källare. Här finns två riktigt bra sovrum, ett mysigt allrum samt ett stort och påkostat badrum med dusch, tvättmöjligheter och bastu. Perfekt för barnen, tonåringarna, gästerna eller dig som behöver extra utrymme för hemmakontor och hobby.
Och så har vi uterummet – en riktig förlängning av bostaden. Eftersom det går att värma upp kan det användas långt utanför årets varmare månader. En plats för långa middagar, avkoppling och umgänge, även när temperaturen sjunker utanför.
På baksidan väntar dessutom det eftertraktade västerläget. Här kan du njuta av eftermiddags- och kvällssolen och skapa en härlig plats för sommarens alla stunder. Gavelläget bidrar samtidigt till en luftigare känsla och ger huset en alldeles egen karaktär.
Sammanfattningsvis får du här ett mycket välrenoverat och lättskött hem om totalt 148 kvm i ett av Örebros mest omtyckta områden!
Välkommen till ett hem som har väldigt mycket att tycka om.