Välkommen till Allégatan 16A och BRF Gullvivan - ett hem för dig som uppskattar bevarad originalkaraktär och samtidigt ser möjligheten att sätta din egen prägel. Bostaden har genomgående äldre ytskikt och utförande, vilket skapar en tydlig känsla från byggnadsåret och ger nästa ägare fina möjligheter att varsamt bevara, modernisera eller kombinera gammalt och nytt. Planlösningen är trivsam och funktionell med två sovrum, bra förvaringsmöjligheter och generösa sällskapsytor. Från vardagsrummet nås dessutom balkongen mot föreningens lugna innergård. Sammantaget erbjuds en bostad med fina grundförutsättningar och potential att utvecklas efter eget tycke och smak.
Här blir du en del av Brf Gullvivan, en mycket uppskattad och välskött förening med ett brett utbud av gemensamma faciliteter. Som medlem finns bland annat tillgång till gym, bastu, hobbyrum, bakstuga, samlingslokal och övernattningsrum. På den trivsamma innergården finns dessutom lusthus med utemöbler och grillplats - en uppskattad samlingspunkt under årets varmare månader. I månadsavgiften ingår bland annat hushållsel, bredband och bostadsrättstillägg, vilket bidrar till ett enkelt och bekvämt boende.
Läget i Odenslund kombinerar det bästa av två världar. Här bor du i lugna och grönskande kvarter samtidigt som centrala Östersund och stadens utbud finns på bekvämt gångavstånd. I närområdet finns bland annat mataffär, bageri, caféer och restauranger samt skolor och förskolor. För den som uppskattar promenader och friluftsliv finns dessutom fina stråk med närhet till Storsjön och Storsjöstrand.
En trerummare med karaktär, utvecklingsmöjligheter och ett attraktivt läge i en av Östersunds mest omtyckta föreningar - här finns alla förutsättningar att skapa ett hem att trivas i under lång tid.