Välkommen till denna friliggande villa på Stenviksvägen 74! Här möter du en bostad i ett av Oxelösunds mest eftertraktade villaområden. Under järnverkets expansion på 1960-talet ritades området av det välrenommerade arkitektkontoret Ahlgren Olsson Silow (AOS). Villorna uppfördes 1961–1962 och präglas av tidstypisk arkitektur, vackra rödbruna tegelfasader och mörkbruna trädetaljer. En otrolig boendemiljö med havsnära läge. Med en total yta på imponerande 161 + 156 kvm, har detta hem oändliga möjligheter att göra dina drömmar till verklighet.
Hemmet präglas av stora sällskapsytor, både inne och ute, och här finns plats för både stora och små tillställningar. Ett hem med stor potential att anpassa efter dina önskemål.
Entréplan består av gästtoalett, stora förvaringsmöjligheter i förråd och klädkammare, matförråd och pannrum. Bostaden inrymmer idag fyra sovrum varav ett i entréplan. Bekvämt garage med plats för två bilar i rad och lägg där till två generösa förrådsutrymmen/snickarverkstad/pannrum. Övre plan välkomnar med imponerande matrum som ansluter till köksdel och vardagsrum. Från matrummet finns dörr som leder till inglasat uterum och vidare till husets baksida. Köket ger utrymme för matlagning och matplats intill fönster. I vardagsrummet finns en eldstad att samlas vid och de stora fönsterpartierna bidrar till ett härligt ljusinsläpp. Dessa fönster öppnar upp mot husets väst-sida och utgång som leder dig till den generösa uteplatsen. Därutöver finns badrum, klädvårdsrum, tvättstuga, dusch och bastu. Från tvättstugan finns dörr som tar dig ut till husets baksida. Här sitter du med ett ostört, skyddat läge med lummig omgivning. På tomten är det bara att välja sittplats efter tid och solläge. Det finns plats för både soldyrkare och dig som önskar koppla av på skuggigare plats. Husen är varsamt inpassade i den omgivande naturen, med en genomtänkt och sammanhållen trädgårdsgestaltning.
Från huset bor du med kort promenad till närmsta dopp i havet för att sedan komma hem och landa på uteplatsen. Fin gångväg leder dig till Stenviks badplats med både klippor, brygga och lekplats. I Ramdalshamnen (på gångavstånd från huset) finns småbåtshamn. För den aktiva är närheten till Ramdalen med idrottsplats och badhus uppskattat. I området Femöre finns naturreservat med vacker natur, vandringsled, klippbad och museum. Badmöjligheter och restaurang finns också vid Sörmlands största havsbad-Jogersöbadet.I Oxelösund är de nära till de mesta och du tar dig smidigt fram via bra cykelvägar. Regelbunden busskommunikation till Nyköping och det är även enkelt att ta sig dit med bil.
Ett boende för dig som uppskattar arkitektur, natur och historia – och som vill bli en del av ett välbevarat stycke av Oxelösunds kulturarv. Varmt välkommen!
Fastigheten kommer att säljas med friskrivningsklausul.