Det finns hem man kliver in i och ganska snabbt känner att någon har trivts här. Tagit hand om det, bott in sig och låtit åren fyllas med både vardag och minnen. Det här är ett sådant hem.
Nuvarande ägare har bott här i mer än ett decennium och kanske säger det egentligen en hel del. För redan innanför dörren infinner sig en varm och hemtrevlig känsla. Bostaden är väl omhändertagen, kök och badrum har uppdaterats och färgskalan är lugn och behaglig. Här är det enkelt att komma på plats – och förmodligen ännu enklare att känna sig hemma.
Köket är ljust och trivsamt med gott om arbetsyta och en självklar plats för matbordet intill fönstret. Här kan dagens första kopp få sällskap av grönskan utanför innan resten av dagen tar vid. Vidare väntar ett generöst vardagsrum med plats för både den stora soffan och det där extra hörnet man alltid uppskattar att ha. Men kanske är det ändå dörren längst bort som lockar lite extra. Där ute väntar balkongen. Solig, mysig och precis lagom för att bli ett extra rum när vädret tillåter. En plats för morgonkaffet, en stund i solen eller något gott i glaset när dagen börjar gå mot kväll. Ibland behövs faktiskt inte mer än så.
Sovrummet ligger rofyllt placerat med kontakt till naturen utanför. Föreställ dig att vakna långsamt medan träden vajar utanför fönstret – trots det centrala läget finns här en liten känsla av lugn och grönska. Rummet har dessutom gott om plats för dubbelsäng och förvaring.
Och just kombinationen är kanske det fina med att bo här. Hemma får du lugnet, hemtrevnaden och den soliga balkongen. Utanför dörren väntar centrala Stenungsund med det mesta du kan tänkas behöva på behagligt promenad- eller cykelavstånd. Vardagen blir helt enkelt ganska lätt när bilen inte behöver följa med överallt. Ett decennium av trivsel finns redan innanför väggarna. Kanske blir det du som tar vid och fyller nästa med dina egna minnen?