Välkommen till en nyproducerad och genomtänkt 1,5:a med stor balkong om cirka 6 kvm och en planlösning som får bostaden att kännas betydligt större än sina kvadratmeter. Den totala ytan uppgår till 34 kvm, varav 9 kvm redovisas som biarea. Hela bostaden håller samma moderna och kvalitativa nivå.
Interiören präglas av tidlösa materialval, rena linjer och ett generöst ljusinsläpp från stora fönsterpartier. Den öppna planlösningen mellan kök och vardagsrum skapar en luftig atmosfär samtidigt som sovalkoven ger bostaden en mer avskild känsla än den traditionella ettan. Här samsas funktion och estetik i en välbalanserad helhet.
Från vardagsrummet nås den rymliga balkongen som snabbt blir en naturlig förlängning av bostaden. Det höga läget ger en fri känsla och skapar en inbjudande plats för avkoppling efter arbetsdagen. Här finns gott om plats för både utemöbler, plantering och middagar under sommarhalvåret.
Föreningen erbjuder bekvämligheter som sällan återfinns i nyproduktion. Högst upp i huset finns en imponerande gemensam takvåning i två delar. På ena sidan väntar en fullt utrustad festlokal med kök, plats för större sällskap samt en generös takterrass. På den andra sidan finns en exklusiv spaavdelning med bastu, lounge, relaxytor och spabad med utsikt över Göteborg. För gäster finns ett övernattningsrum och i huset erbjuds även flera cykelrum för medlemmarna.