Välkommen till Hakvingegatan 12 – en charmig villa med generösa ytor, stor uppvuxen trädgård och ett lugnt läge i slutet av en återvändsgata. Här erbjuds 197 kvm boarea och 60 kvm biarea med gott om plats för familjeliv, umgänge och egna intressen. Den välskötta trädgården bjuder på blomsterplanteringar, prydnadsbuskar, bärbuskar och fruktträd, med utrymme för den som vill odla. En vintergrön rododendronhäck bidrar till grönska och insynsskydd året runt.
Bostaden har en flexibel planlösning fördelad över två plan. På entréplanet samsas kök, matrum och vardagsrum med två sovrum. Källarplanet kompletterar med ytterligare två sovrum, en rymlig gillestuga med kamin och ett helkaklat badrum med både dusch och badkar. Gillestugan har direkt utgång till uteplatsen, vilket skapar ett fint samband mellan inomhusmiljön och trädgården. Den generösa trädäckade uteplatsen rymmer både matplats och loungedel, och här finns även en eluppvärmd badtunna. Delar av uteplatsen är taktäckt och den uppvuxna grönskan bidrar till en ombonad och privat atmosfär.
Huset har uppdaterats i flera omgångar. Köket och flera av sällskapsutrymmena renoverades 2005, båda badrummen renoverades 2007 och elsystemet uppdaterades 2018 med jordade eluttag och ny elcentral med jordfelsbrytare. Under 2022 installerades ett NIBE-system för uppvärmning. År 2026 lades taket om med nya betongpannor, takpapp och läkt. Delar av råsponten byttes, plåtarbetena förnyades och nya hängrännor och stuprör monterades. Samma år installerades solcellspaneler på taket med en effekt på 21.6 kWp. Trots husets generösa storlek uppgår de årliga driftskostnaderna exklusive fastighetsavgift till endast cirka 24 692 kr, vilket bidrar till ett fördelaktigt boende. Den stora tomten ger även utrymme att undersöka möjligheterna att utveckla fastigheten vidare.
Här bor du med naturen nära till hands. Skogen ligger cirka 50 meter bort vilket ger fina möjligheter till promenader och friluftsliv. På promenadavstånd finns flera badalternativ bland annat finns Horsikans badplats med brygga och grillplats. För utflykter och rekreation är Gunnebo slott och trädgårdar ett uppskattat besöksmål med historisk miljö, trädgårdar och promenadstråk. Även Kvarnbyn, med Mölndals museum och den historiska industrimiljön kring forsen, erbjuder trevliga utflyktsmöjligheter. För barnfamiljen finns skolor och förskolor i området, bland annat Ormås förskola, Ryets förskola och Glasbergets förskola samt Glasbergsskolan, Kvarnbyskolan och Rävekärrsskolan. Mölndals centrum erbjuder butiker, restauranger, caféer och service, och från Mölndals resecentrum finns vidare förbindelser med tåg, spårvagn och buss.
Till fastigheten hör även en friggebod samt förråd i anslutning till carporten och ett cykelskjul.