Tack vare att bostadens ena sida vetter ut mot nyrenoverade Seminarieparken med sina grönområden samt äppelträd och den andra sidan mot föreningens finplanerade innergård, ges fri utsikt till dig som bor här. På innergården finns en gemensam grillplats med intilliggande trädgårdsmöbler som bjuder in till umgänge under årets varmare månader. Här finns även lekplats och boulebana som bidrar till en trivsam samt levande gårdsmiljö.
I byggnaden, som uppfördes 2009, erbjuds modern byggstandard med hiss från markplan och en lägenhet där material- och färgval är tidlösa samt lätta att trivas med. De generösa 85 kvadratmeterna rymmer en välkomnande hall med god förvaring bakom spegelskjutdörrar, ett luftigt kök och vardagsrum i halvöppen planlösning, två sovrum varav det ena har en anslutande klädkammare samt ett badrum med tvättmaskin. Den stora inglasade balkongen fungerar som ett extra sällskapsutrymme under stora delar av året och förlänger bostadens sociala ytor. I dagsläget disponeras lägenheten som en 3,5:a tack vare ett halvrum som skapats mellan hallen och ett av sovrummen. Här finns en perfekt yta för hemmakontor, arbetsplats eller hobbyrum och rummet kan enkelt avskärmas med skjutdörr för ökad avskildhet.
Föreningen Fyrisäng erbjuder sina medlemmar bland annat förråd, cykelförråd, tvättstuga och gemensamt elavtal. Till lägenheten hör ett förråd som är bekvämt beläget i nära anslutning till bostaden. Föreningen har dessutom en god ekonomi där skuldsättningen per kvadratmeter endast uppgår till 5 419 kr.
En vacker promenad längs Fyrisån tar dig snabbt in till stadskärnan. Nedanför bostaden finns bryggor som nyttjas av både unga och äldre att sola på eller ta ett dopp i ån från. I närområdet finns bra förskolor, skolor och vårdcentral. Matbutiker och diverse restauranger hittar du i omkringliggande kvarter. För den aktive finns goda möjligheter till både träning och rekreation med beachvolleyplan precis intill bostaden, populära Fyrishov och en av Friskis & Svettis anläggningar i nästa kvarter. Norrut väntar dessutom Röbo med uppskattade löparspår i omväxlande terräng.