linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Villa6 rok143 + 72 m² 873 m² tomt

Fakta om bostaden

  • BoendetypVilla
  • Antal rum6 rok
  • Boyta143 m²
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Biarea72 m²
  • Tomtarea873 m²
  • Byggnadsår1904

Beskrivning

På en av Klagshamns mest eftertraktade och rofyllda villagator väntar en fastighet som verkligen har det lilla extra. Här samsas ett varsamt renoverat sekelskifteshus om 143 kvm med ett modernt annex – allt inramat av en lummig och insynsskyddad trädgård där skogen blir en naturlig del av tomten. En sällsynt kombination av charm, funktion och möjligheter, med plats för både familjeliv, generationsboende och intäktsmöjligheter.
Det vackra huvudhusets karaktär och historia möter moderna bekvämligheter och genomtänkta materialval. Ljuset flödar genom bostaden och de generösa sällskapsytorna bjuder in till umgänge och långa middagar. Vardagsrum och matsal skapar en härlig helhet, där den stämningsfulla kaminen blir en naturlig samlingspunkt under årets svalare månader. Intill finns ett separat TV-rum som ger familjen ytterligare en trivsam plats att umgås på. De vackra golven i vitvaxad enstavsparkett, harmoniska kulörer och omsorgsfullt utvalda detaljer skapar en varm och personlig atmosfär.
Köket är både stilfullt och socialt, med grå köksinredning, mässingsdetaljer och en generös köksö med marmorskiva. Här finns gott om arbetsyta och plats för fyra personer att slå sig ner. En självklar plats för såväl frukost som trevliga middagar och samtal medan maten tillagas.
Bostadens sovrum är fördelade mellan våningsplanen och kompletteras av två badrum. Badrummet på entréplanet renoverades 2019 och har en elegant färgsättning, schackrutigt klinkergolv, golvvärme och handdukstork. På ovanvåningen finns ytterligare ett badrum med både badkar och dusch samt golvvärme. Här finns även tvättmaskin och torktumlare. Sammantaget erbjuds ett välplanerat hem med gott om utrymme för familjens olika behov.
Men det är när vi kommer ut i trädgården som fastigheten verkligen visar sin unika karaktär. Det stora trädäcket, byggt 2023 i två nivåer, erbjuder flera härliga miljöer för avkoppling, middagar och sociala tillställningar. Här finns plats för både soffgrupper och matmöblemang, med solen och grönskan som sällskap. Trädgården är omsorgsfullt uppvuxen med äppelträd, ginkgoträd, två vackra japanska lönnar, syrénhäckar, planteringar och en stor platsbyggd odlingslåda. Stenlagda grillplatser och en platsbyggd utedusch sätter ytterligare guldkant på utelivet.
Längst ner på tomten tar skogen vid och möter en obebyggd äng som inte får bebyggas. Här råder en alldeles särskild känsla av lugn och avskildhet. Husets placering i tomtens hörn skapar en fin rymd och en ombonad, privat trädgårdsmiljö. Luftigt, lummigt och helt utan insyn – en egen liten oas.

Som om inte detta vore nog finns ytterligare en byggnad om totalt 72 kvm på fastigheten, med ett rymligt garage om cirka 26 kvm och ett fantastiskt annex om cirka 45 kvm. Annexet är designat och uppfört 2022 med en tydlig nordisk formkänsla och en genomgående modern standard. Den imponerande takhöjden upp till nock ger bostaden en härlig rymd och en arkitektonisk karaktär som verkligen imponerar.
Här erbjuds en välplanerad tvårumslägenhet med sovrum, vardagsrum och kök, grovkök samt badrum med dusch. Det svarta köket, de vitmattlackade askgolven och badrummets hexagonformade klinker skapar en stilren och sammanhållen helhet. Annexet är en fantastisk tillgång med många användningsområden. Kanske blir det ett generationsboende, en egen bostad för tonåringen, ett inspirerande hemmakontor eller en möjlighet till uthyrning. Nuvarande ägare har under de senaste tre åren haft en genomsnittlig Airbnb-intäkt om cirka 110 000 kronor per år.

Läget är ytterligare en av fastighetens stora tillgångar. Lagunavägen är en äldre, mycket uppskattad villagata utan genomfartstrafik, med direkt närhet till naturreservat, skog, sjö och hav. Här bor du med naturen runt knuten och samtidigt med vardagens bekvämligheter på bekvämt avstånd. På cirka tre minuters cykelavstånd når du de nya badbryggorna vid Kalkbrottet och på cirka sju minuter väntar Klagshamnsstranden. Lilla Affären och ändhållplatsen för bussarna ligger endast cirka 200 meter bort, med förbindelser via buss 12 mot Limhamn och Malmö C samt buss 16 mot Hyllie.
Det här är en fastighet för dig som söker något utöver det vanliga. Ett hem där sekelskiftescharm möter modern arkitektur, där familjelivet får utrymme att växa och där möjligheterna är lika många som de vackra miljöerna. Två hus, en fantastisk trädgård och ett läge där naturen alltid finns nära.

Två hus, en oas och ett läge utöver det vanliga- välkomna till Lagunavägen 11!
På G!
Först på Boneo
Klagshamn, Malmö

Lagunavägen 11

Villa6 rok143 + 72 m² 873 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Lagunavägen 11
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 3 711 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Klagshamn, Malmö

Lagunavägen 11

Villa6 rok143 + 72 m² 873 m² tomt

Mäklare