Välkommen till Fredriksbergsvägen 21!
Trevlig villa med källare i ett lugnt område, nära stadens bekvämligheter.
Huset är byggt 1945 och har en boyta på 70 + 65 kvm. På entréplan möts du av en hall med klinkergolv och goda avhängningsmöjligheter. Här finns även en mindre toalett, två sovrum varav ett används idag som kontor, ett vardagsrum med utgång till ett inglasat uterum samt ett stilrent kök som totalrenoverades 2025.
Källarplanet erbjuder ett så kallat kaminrum med groventré, kamin och klinkergolv. Här finns även ett träningsrum som kan nyttjas som sovrum, ett gästrum med plats för dubbelsäng, en mindre toalett samt ett stort badrum med bubbelbadkar, duschkabin, tvättmaskin, torktumlare och ett praktiskt pannrum.
Lättskött trädgård med odlingslådor och ett trädäck som skapar en trivsam uteplats.
Här bor du i ett lugnt och fridfullt område med närhet till tågförbindelser och centrum med dess utbud av affärer och service. Några gator bort ligger idrottsområdet Oden med fotbolls- och friidrottsplan, badhus, idrottshallar för handboll, basket, tennis, padel och brottning. Stadsteatern ligger ca 300 meter bort och erbjuder både restaurang och ett rikt kulturellt utbud. I närområdet finns även Ållebergsgymnasiet, flera skolor och förskolor. Falköping har goda tågförbindelser för dig som pendlar – endast 20 minuter till Skövde, drygt 1 timme till Göteborg och ca 2 timmar till Stockholm.
Detta är en kommande försäljning, välkommen att anmäla ditt intresse redan idag!