En fullkomligt unik möjlighet presenteras i ett av stadens ståtligaste f.d. magasinsbyggnader i vackert korsvirke. Byggnaden innefattar en fantastisk bostad om 276 kvm, en sluten trädgårdsoas och en 345 kvm butikslokal - mitt i Simrishamns centrum.
Ursprungligen uppfört som spannmålsmagasin år 1843 av dåvarande ägaren till Kockska gården, nu ett praktfullt boende med potentiell hyresintäkt i den stora butikslokalen där Simrishamns bokhandel i många år huserat. När Skåne blev svenskt år 1658 gick stadsgränsen här, där stadstull erlades innan man kom in i staden.
Butikslokalen ligger i den mäktiga tegelbyggnadens gavel, med korsvirke och spröjsade fönster under det vackert brutna tegeltaket. Vad få, inte ens många Simrishamnsbor, har reflekterat över är att den långa byggnaden fortsätter längs den korta Bomgatan. När blicken väl landar på byggnadens förlängning syns klassiska takkupor bakom träplank och syrénbuskar. Husets tilltagna parkering är belagd med handhuggen gatsten och en port i planket leder in till den stora trädgårdsoasen som ingen lyckas skåda trots läget i centrum. En plats som är fullkomligt skyddad, nästan hemlig.
Det stora huset har genomgått en omfattande renovering med bland annat nytt tegeltak och nya fönster, kupor och takfönster. Bostadsdelen om 276 kvm och nio rum präglas av stora och ljusa rumsvolymer, öppna ekparkettytor och sparsmakade detaljer från tiden. I entréplanets mycket stora, L-formade sällskapsyta går tankarna till klassiska gallerimiljöer. Här nere finns även ett påtagligt stort kök i lantlig stil, två badrum samt ett sovrum. Bland bevarade eller nyskapade detaljer från tiden finns tegelgolv, spegeldörrar, två öppna spisar, detaljskurna listverk, klädkammare, garderober och de tidstrogna fönsternischerna. Det övre planet rymmer ett mycket stort allrum som förbinder till totalt fem sovrum och nyskapat badrum.
Ovanpå butikslokalens 170 kvm finns ytterligare ytor att utveckla för boende, företagande eller annat. Det fina läget i centrums utkant, med allt runt hörnet, får ses som ett av Simrishamns mest attraktiva.
Den vackra magasinsbyggnaden har en lång och rik historia. Uppförd av Johan Henrik Kock (1779–1861), en av stadens då mest betydande köpmän, han var spannmålshandlare, exportör och stor jordägare. Under denna tid var spannmålshandeln central och knöt staden till både inhemska och utländska marknader. Huset står vid den gamla stadsgränsen där tullen låg och varor, in och ut från staden, beskattades. Därav namnet Bomgatan, efter den bom som höjdes och sänktes.
Storgatan i Simrishamn tar sin början nere vid kajen, passerar sommarkvällens levande restaurangliv, skär över Stortorget och låter sedan kullerstenen visa vägen till vackra Bomgatan. Som en del av Simrishamns kulturarv står fastigheten nu redo för nästa kapitel – format av nya idéer och visioner.