linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
På G!
Först på Boneo
Fritidshus3 rok602 540 m² tomt

Fakta om bostaden

  • Pris2 295 000 kr
  • BoendetypFritidshus
  • Antal rum3 rok
  • Boyta60
  • UpplåtelseformFriköpt
  • Tomtarea2 540 m²
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 38 250 kr/m²
  • Byggnadsår1960

Beskrivning

Detta är en kommande försäljning. Kontakta mäklaren för mer information!

Välkommen till ett mycket charmigt och vinterbonat fritidshus i vackra Herräng, en plats för dig som längtar efter lugnet, naturen och närheten till havet. Här möts gammal charm och moderna bekvämligheter i en fin och genomtänkt kombination.

Huset har byggts till under 2023–2025 med bland annat hall, duschrum och ett ljust och trivsamt allrum. Köket helrenoverades 2025 och bjuder på en härlig kombination av modern funktion och genuin fritidshuscharm. Här finns en vacker vedspis och samtliga vitvaror är från Electrolux. Det mysiga vardagsrummet blir en naturlig samlingsplats under årets kallare månader, med en värmande braskamin som skapar den där ombonade känslan. Det nya allrummet har ett fint ljusinsläpp och ger ytterligare utrymme för avkoppling, umgänge eller kanske en mysig läshörna. Det rymliga sovrummet erbjuder gott om plats för en dubbelsäng. Önskar man ytterligare ett sovrum kan man t.ex. ta en del av vardagsrummet. Det nyrenoverade duschrummet är praktiskt och fräscht med dusch, handfat och förbränningstoalett.

På den generösa tomten om hela 2 540 kvm finns flera härliga komplementbyggnader. Här väntar en vedeldad bastu med intilliggande utedusch, perfekt för långa, avkopplande kvällar efter en dag i skogen eller vid havet. På tomten finns även ett isolerat gästhus samt en snickarbod, vilket ger gott om möjligheter för både gäster, hobbyverksamhet och förvaring.

Här bor du i vackra Herräng, med naturen alldeles runt knuten. Från fastigheten är det enkelt att ge sig ut i skogen för att plocka svamp på hösten och blåbär under sensommaren. Havet och Roslagens norra skärgård finns nära, och med båt väntar möjligheten att upptäcka skärgårdens många öar och hitta en egen liten badvik. Samtidigt finns vardagens bekvämligheter inom räckhåll. Till Grisslehamn är det inte långt, där du hittar restauranger, butiker, fiskaffär och Eckerölinjen med dagsturer till Åland. I Herräng finns en matbutik och under sommaren även kiosk och restaurang.
Runt husknuten går buss 642 (Hållplats Hensviks vägskäl), som tar er till Hallstavik där ni kan byta vidare till buss mot Stockholm, Uppsala och Norrtälje. Till Hallstavik är det cirka 8 km och där finns det bland annat matbutiker, systembolag, apotek och restauranger.

Välkommen med din intresseanmälan!
På G!
Först på Boneo
Herräng, Norrtälje

Hensviksvägen 4

Fritidshus3 rok602 540 m² tomt

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Hensviksvägen 4
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!
Bostaden du tittar på matchar med 630 personer i BoneoMatch™

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Loading...
På G!
Först på Boneo
Herräng, Norrtälje

Hensviksvägen 4

Fritidshus3 rok602 540 m² tomt

Mäklare