• Etagelägenhet på vinden om 3 rok med generös takhöjd och härlig rymd
• Två terrasser i fritt och insynsskyddat läge mot innergård - sol från morgon till kväll
• Nuvarande ägare har installerat luftvärmepump med både värme- och kylfunktion
• Flexibel planlösning med möjlighet till två sovrum
• Fullt utrustat kök och tvättmaskin i badrummet
• Belägen i Gamla Huvudsta med tunnelbana, bussar, matbutik, grönområden och Ulvsundasjön inom kort promenadavstånd
Välkommen till en etagelägenhet på vinden i mysiga Gamla Huvudsta! Bostaden om 52 kvm (+3 kvm biyta) erbjuder något utöver det vanliga med imponerande takhöjd, stora fönsterpartier, takfönster och inte minst två härliga terrasser.
Redan när du kliver in möts du av den speciella känslan som bara en vindslägenhet kan erbjuda. Den generösa takhöjden och de fina ljusinsläppen skapar en trivsam atmosfär. Planlösningen är flexibel och ger dig möjlighet att anpassa bostaden efter dina egna behov. Här finns två sovrum, men nuvarande ägare har valt att disponera det ena som ett extra vardagsrum. Perfekt för dig som önskar ytterligare en sällskapsyta, ett hemmakontor eller ett mer privat rum.
Bostadens två terrasser är verkligen något att se fram emot. Här erbjuds ett fritt och insynsskyddat läge mot föreningens innergård, med sol från morgon till kväll. Terrasserna har gott om plats för både loungemöbler och matgrupp. Här finns alla möjligheter att skapa en härlig utemiljö med grill, växter och sköna sittplatser. På den ena terrassen finns dessutom en elektrisk markis som ger behaglig skugga under sommarens allra varmaste dagar.
Inomhus väntar ett fullt utrustat kök med goda arbetsytor och plats för matlagning och umgänge. De stora fönsterpartierna och takfönstren bidrar till ett fantastiskt ljusinsläpp och för att skapa ett behagligt inomhusklimat året om har nuvarande ägare installerat en luftvärmepump med både värme- och kylfunktion. En uppskattad detalj, inte minst under soliga sommardagar.
På ovanvåningen har kassettgardiner installerats vid takfönstren för att på ett behagligt sätt kunna reglera ljusinsläppet. De bidrar till en mjuk ljusmiljö och gör det möjligt att anpassa rummets atmosfär efter tid på dagen.
Badrummet är utrustat med tvättmaskin.
Till bostaden hör även ett externt förråd.
Området kring Bangatan är en av Gamla Huvudstas stora styrkor. Här bor du i ett lugnt och trivsamt kvarter med härlig småstadskänsla och närhet till allt du behöver i vardagen. På bekvämt avstånd finns både Huvudsta Centrum och Solna Centrum med tunnelbana, matbutiker, restauranger och övrig service. I närområdet hittar du dessutom gym, ICA och det uppskattade kaféet Kosterhed, som blivit en naturlig mötesplats för många i området.
För dig som uppskattar natur, motion och friluftsliv finns gott om möjligheter i närområdet. Pampas Marina ligger på bekvämt promenadavstånd och bjuder på vackra promenad- och löpstråk längs vattnet och kring Ulvsundasjön. I närheten finns även den populära 4H-gården och Huvudstafältets stora grönområden, som erbjuder fina möjligheter till träning och aktiviteter året om.
Området står dessutom inför en spännande utveckling. I närheten av bostaden planeras en ny pendeltågsstation vid Oskarsrogatan, som på sikt kommer att förbättra kommunikationerna ytterligare med direktförbindelser till bland annat Odenplan och Stockholm City. Här får du med andra ord det bästa av två världar, ett lugnt och naturnära boende med småstadskänsla, samtidigt som stadens puls, service och goda kommunikationer finns nära till hands.
En bostad för dig som söker något med det lilla extra, där vindskaraktär, flexibel planlösning och två fantastiska terrasser skapar ett hem att trivas i.
Kontakta ansvarig fastighetsmäklare Vilma Polychronopoulos, 070-424 98 62, vid intresse!