linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
På G!
Först på Boneo
Lägenhet4 rok84 m²

Fakta om bostaden

  • Pris4 200 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum4 rok
  • Boyta84 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 50 000 kr/m²
  • Byggnadsår2019
  • Våning 0
  • HissNej
  • Avgift till föreningen4 251 kr/mån

Beskrivning

Det finns platser där fjällen känns lite närmare, där naturen får ta större plats och där varje årstid bjuder på sin egen upplevelse. På eftertraktade Högfjället med Sälens Högfjällshotell och fjällvärlden alldeles intill väntar ett boende som förenar genuint hantverk med genomtänkt komfort och en alldeles särskild känsla för fjällens närhet.

Tallmyrslingan 5B är ett gediget timmerhus med sedumtak där naturliga material och omsorgsfulla detaljer skapar en varm och ombonad atmosfär. De massiva timmerväggarna ger bostaden en tydlig karaktär och tillsammans med vackra materialval, generösa fönsterpartier och en braskamin blir storstugan en självklar samlingsplats. Här får samtalen fortsätta långt in på kvällen medan elden sprakar och naturen gör sig påmind utanför fönstren. Mellan träden skymtar fjällen och påminner om det storslagna fjällandskap som väntar alldeles i närheten.

Den generösa uteplatsen blir en naturlig förlängning av bostaden. Med ett härligt solläge och naturen som inramning är det en plats att njuta av. Här väntar långa fikastunder i vårsolen, stillsamma sommarkvällar och avkopplande stunder i jacuzzin med glimtar av fjället mellan träden. En plats där vardagens tempo får ge vika för lugnet och naturens närvaro.

Invändigt erbjuds gott om plats för familj och vänner med tre sovrum fördelade på två plan. Den genomtänkta planlösningen ger utrymme för både gemenskap och avskildhet. Efter en dag fylld av fjällupplevelser väntar bastuns värme och braskaminens sken medan de gedigna materialen och den omsorgsfullt utformade interiören bidrar till känslan av ett boende att trivas i under många år framöver.

Läget på Högfjället är något alldeles särskilt. Här bor du med fjället som närmaste granne och med transportlift, längdspår och skoterleder alldeles i närheten. Vintertid väntar skidåkning, gnistrande snölandskap och långa dagar utomhus. När snön smälter tar vandringsleder, cykelstigar och fjällens grönskande vidder vid. Sälens Högfjällshotell finns nära till hands med restauranger och den välkända atmosfär som gjort Högfjället till en uppskattad destination genom generationer.

För den som önskar ytterligare utrymme finns även möjlighet att förvärva det intilliggande studiohuset som säljs separat. En möjlighet att skapa extra plats för familj och gäster eller komplettera fjällboendet efter egna behov.

Tallmyrslingan 5B är ett boende där fjällens tidlösa karaktär möter modern bekvämlighet. En plats för familjens traditioner, för spontana helger och långa ledigheter. För dagar fyllda av upplevelser och kvällar där det allra bästa är att bara vara.

Varmt välkommen att kontakta Bjurfors Sälen för mer information!
På G!
Först på Boneo
Högfjället, Malung-Sälen

Tallmyrslingan 5B

Lägenhet4 rok84 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Tallmyrslingan 5B
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Läs mer
Loading...
På G!
Först på Boneo
Högfjället, Malung-Sälen

Tallmyrslingan 5B

Lägenhet4 rok84 m²

Mäklare