Trevlig villa i ett plan med tillbyggnad, garage och carport på lugn gata i Åsarp.
Bostaden uppfördes 1975 och erbjuder 174 + 14 kvm. År 2003 byggdes fastigheten till med cirka 44 kvm, vilket skapar flera användningsmöjligheter. Huset har en välplanerad planlösning med fyra sovrum, vardagsrum med utgång till den stora altanen under tak, kök med matplats, badrum, gästtoalett, klädkammare samt groventré med tvättstuga.
Tillbyggnaden har egen entré och består av ett stort allrum med enklare köksdel samt ett rymligt duschrum med WC. Utrymmet passar exempelvis som generationsboende, tonårsavdelning, gästdel eller för den som önskar en mer avskild del av bostaden.
Tomten om 1 172 kvm består av gräsytor, buskar, fruktträd och rabatter. På baksidan finns en stor altan under tak med utsikt över trädgården. Fastigheten erbjuder även en stor asfalterad uppfart, rymlig carport, isolerat garage med vatten och värme samt tillhörande förråd. Vid tillbyggnaden finns dessutom en separat parkeringsyta.
Här bor du i ett lugnt villaområde i Åsarp med närhet till skola, förskola, service, Sturebadet och fina naturområden. Falköping nås på cirka 20 minuter med bil och erbjuder ett brett utbud av affärer, restauranger och goda tågförbindelser för pendlaren.
Välkommen att anmäla dig till visningen via vår hemsida.