linkedin pixel
Tillbaka till sökresultatet
Fullskärm
Fullskärm
Tillbaka till sökresultatet
externalLinkIconAlla bilder
Lägenhet2 rok54,50 m²

Fakta om bostaden

  • Pris375 000 kr
  • BoendetypLägenhet
  • Antal rum2 rok
  • Boyta54,50 m²
  • UpplåtelseformBostadsrätt
  • Kvadratmeterpris (kr/m²) 6 881 kr/m²
  • Byggnadsår1960
  • Dagar på Boneo1 dag
  • Våning 3 av 3
  • HissNej
  • Avgift till föreningen4 096 kr/mån

Beskrivning

Varmt välkommen till denna hemtrevliga och ljusa lägenhet om 2 rum och kök, fördelade på 54,5 kvm.

Här finns en välplanerad lägenhet som är belägen på tredje våning samt har en trevlig och rymlig balkong. Redan vid ankomst möts du av en rymlig och välkomnande hall med gott om möjligheter för förvaring. Hallen leder dig vidare till det ljusa köket, här finns gott om förvaring, spis, ugn, kyl och frys. I köket finns även plats för ett matbord för ca 4 personer. Vardagsrummet är rymligt och här finns plats för soffgrupp samt övrig möblering. Från vardagsrummet nås även den rymliga balkongen med plats för utemöbler. Vidare finns ett ljust sovrum, här finns även platsbyggda garderober som ger gott om förvaring, samt plats för större säng och övrig möblering. Badrummet är fräscht, här finns Wc, handfat med kommod samt dusch.

I BRF Klippstigen bor du i en ordningsam och lugn förening med en månadsavgift på 4096 kronor i månaden där VA, uppvärmning ingår. Utöver detta finns möjlighet till parkering vilket är ett separat kösystem.

Det är alltid attraktivt att bo centralt, nära all mångsidig samhällsservice som en stad av Avestas storlek erbjuder. Det är promenadavstånd till stora livsmedelsbutiker, förskolor och skolor, bibliotek och badhus. Dessutom händer det mycket i Avesta stadskärna den närmaste tiden. Dagens centrum ska förtätas, har kommunen bestämt, och byggas ihop med Koppardalen, det gamla industriområdet. Ner mot Dalälven blir det nya bostäder, kontor, restauranger och offentliga mötesplatser som höjer människors livskvalitet. Du som bor i centrum har ändå nära till vacker natur och rogivande vandringsstråk. Älvpromenaden löper från Gamla Byn och ända ner till Krylbo och sedan tillbaka igen på andra sidan älven, förbi Avesta golfbana. Verket & Avesta Art är ett interaktivt museum och konsthall nere vid Koppardalen – en spännande mix av historia, konst och modern teknik. Det är en extra trygghet att Avesta lasarett finns endast 2 km bort från stadskärnan. Köpcentret Dalahästen når du med bil på högst 5 minuter. Och Stockholm och hela region Mälardalen ligger inom bekvämt räckhåll. Tåget till Arlanda exempelvis tar inte mer än en dryg timme.
Avesta

Klippstigen 18A

Lägenhet2 rok54,50 m²

Mäklare

Tjänster

Bolån

Räkna på bolån för Klippstigen 18A
nordeaAlltid personlig ränta på ditt bolånRäkna här
Jämför bolån från olika banker!
lanekollPersonlig hjälp hela vägen hem!Räkna direkt!

Vi vet vilka som går på visningar i ditt område

Matcha din bostad med over ca 312 000 aktiva spekulanter som går på visningar just nu.

Läs mer
Loading...
Avesta

Klippstigen 18A

Lägenhet2 rok54,50 m²

Mäklare